شهر شادگان

همه شهرهای استان خوزستان

شهر شادگان

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
شادگان
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

شادگان نام شهری است در استان خوزستان ایران. ضمنا شادگان نام دهی زیبا در استان کهگلویه و بویراحمد نیز می‌باشد.فاصله شادگان از تهران 971 کیلومتر و آب و هوای آن گرم و بیابانی است.در شادگان و پیرامون آن نخلستان‌های گسترده‌ای وجود دارد.

این منطقه در قدیم با نام دورَگ و بخشی از آن با نام سورَگ شناخته می‌شد. این نام‌ها در زمان ورود عرب‌ها به صورت دورق و سُرَّق تلفظ شد.
رود سورگ در نزدیکی شهر را اردشیر پسر بهمن‌اسفندیار حفر کرده بود.
در جوار شادگان قدیم نیز روستایی به نام بوزی قرار دارد که آن را با باسیان قدیم یکی دانسته‌اند. (یاقوت حموی یکی از تیره‌های ایرانی کرد را باسیان ذکر کرده‌است.)
بعدها طایفه بنی خالد در محل شادگان فعلی نشیمن گرفت و در سال 1160 قمری شیخ سلمان کعبی بر این طایفه غلبه کرد و شادگان فعلی را با نام فلاحیه بنیاد گذاشت.
شادگان نامی باستانی است که رودخانه طاب یا به‌قولی یکی از شاخه‌های رودخانه خیرآباد با این نام نامیده می‌شود. در آغاز دوره پهلوی این نام قدیمی برای دهکده فلاحیه نیز به‌کار رفت.
مُسَعَّر بن مهلهل در سیاحت‌نامه خود (بنا به نقل یاقوت حموی) می‌نویسد:از رامهرمز به دورق آتشکده‌ها در دشت این منطقه دیدم و در این ناحیه ابنیه عجیبه و معادن بسیار است. در دورق آثار قدیمه از قباد بن دارا باقی است. آنجا گوگرد زرد دریایی دارد که گوگرد آن در جای دیگر یافت نمی‌شود. قومی از راویان به دورق منسوبند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica