شهر اندیمشک

همه شهرهای استان خوزستان

شهر اندیمشک

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
اندیمشک
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

اندیمشک که واژگون شده «هندی مشک» است که در کنار خرابه‌های شهر قدیم «لور» و «اری ترین» ساخته شده است. لور شهری آباد بوده که مورخین نیز از آن نام برده اند، اما از قرون و سطی به بعد از آبادی آن کاسته شده و پس از آن رو به ویرانی نهاده است. در روزگار فتح‌علی‌شاه قاجار شخصی به نام حاج صالح خان مکری(حکمران شوشتر و دزفول) در کنار ویرانه‌های باستانی شهر لور دژی ساخت و آنرا قلعه «صالح آباد» نامید، تا این که در اواخر دوره قاجاریه روستای صالح آباد در 2 کیلومتری این دژ بوسیله ایل «سگوند» ساخته شد که شامل سیاه چادرها و کپرهای این ایل و برخی از مهاجران لر بختیاری بود. اما دیری نگذشت که راه آهن سراسری جنوب افتتاح شد و سیاه چادرها و کپرها از میان رفته و صالح آباد، اندیمشک نامیده شد. در این دوران بود که اندیمشک راه گسترش و پیشرفت را پیمود. شهر اندیمشک شهری توریستی و از نظر موقعیت راه‌های شوسه، اصلی و مرکزی مهم می‌باشد، زیرا تنها شهری است که استان خوزستان، لرستان و کرمانشاهان را به هم ارتباط می‌دهد. در سمت شمال شرقی شهر، دشتی بایر است که از قدیم مردم به آن لور گفته اند و همان سرزمین عیلامِ تاریخی می‌باشد.

معادن سنگ آهک و دولومیت چناره در شمال شهرستان اندیمشک در مجاورت روستای بیدرویه قرار دارد. تخمین زده می‌شود که این ذخایر که در حال حاضر بهره برداری می‌شوند است در حدود 100 سال قابل بهره برداری باشد. این شهرستان دارای چند بخش و شهر است. گستردگی این شهر به حدی است که می‌توان آن را از نظر وسعت یکی از بزرگ‌ترین شهرهای استان نامید.این شهرستان در جلگه واقع شده و آب وهوای آن گرم و خشک است. آب آشامیدنی شهر اندیمشک در نمونه آب شناسی در ایران کم نظیر و بی‌مانند شناخته شده و بهترین نوع آب طبیعی و زلال در این سامان وجود دارد. شهرستان اندیمشک از نظر موقعیت راه‌های شوسه، اصلی و مرکزی دارای اهمیت بوده و دو سد عظیم دز و کرخه در این شهرستان قرار دارند که سد دز در 23 کیلومتری شمال شرق این شهرستان واقع شده و سد کرخه در 25 کیلومتری غرب شهر اندیمشک قرار دارد. وهمین امر سبب شهرت این شهر به شهر سدهای آبی گردیده است.این شهرستان با داشتن مراتع بسیار در اطراف خود و وجود رودخانه بزرگ دز در فاصله 5 کیلومتری از استعداد بسیاری برای صنعت و کشاورزی و دامپروری برخوردار است.

دوران جنگ
اندیمشک در جنگ تحمیلی دچار حملات وآسیبهای فراوانی گردید که می‌توان به 4 آذر ماه 1365 وحمله هوایی و بمبارانی توسط حدود 150 هواپیمای عراقی در قالب 3 اسکادران و تقدیم یکهزار شهید اشاره کرد همچنین دوکوهه یکی از یادمانهای جنگ ایران و عراق در این شهرستان می‌باشد.

آداب و رسوم

مردم اندیمشک بخشی از مردم لر به شمار می‌آیند و این شهر یکی از مراکز مهم گویش‌وران لری است. گویش ساکنان اندیمشک عمدتاً لری خرم‌آبادی و لری بالاگریوه‌ای است. اندیمشک از دیرباز بخشی از مناطق قشلاقی مردم لر به خصوص ساکنان استان لرستان کنونی به شمار می‌رفته  که پس از یکجا نشینی عشایر در ابتدای حکومت پهلوی هم اکنون بخش عمده‌ای از ساکنین این شهر از طوایف و ایلات مختلف لر هستند که از آن جمله می‌توان به ایل بالاگریوه، سگوند، پاپی و بختیاری اشاره کرد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica