شهر بفروئیه

همه شهرهای استان یزد

شهر بفروئیه

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
بفروئیه
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای بفروییه از توابع بخش مرکزی شهرستان میبد، با مختصات جغرافیایی 54 دقیقه طول شرقی و 32 درجه و 16 دقیقه عرض شمالی، در 5 کیلومتری شمال غربی شهر میبد واقع شده است.
این روستا از سطح دریا در حدود 1055 متر
ارتفاع دارد و اقلیم آن گرم و خشک است.
روستای بفروییه از روستاهای قدیمی استان یزد است. ساختمان مسجد جامع این روستا در حدود 880 سال قدمت دارد. زیارتگاه پیر بفروییه و مسجد حاجی ملک نیز قدمتی چند صد ساله دارند. نام دیگر روستای بفروییه، معین آباد بوده است. بفروییه در زبان محلی به معنای صاف و مسطح است.
مردم روستای بفروییه به زبان فارسی با گویش یزدی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

آداب و رسوم

اغلب مردم بفروییه، همانند لباس‌های دیگر نقاط روستایی استان است. ولی نوعی لباس کرباسی و موئین برای استفاده در فصل زمستان تولید می‌شود. قنداقه‌ها و پوشش خاص کودکان بفروییه بسیار جالب توجه است. بیشتر زنان این روستا از نوعی چادر استفاده می‌کنند.
مردم روستای بفروییه در اعیاد ملی و مذهبی به جشن و شادی می‌پردازند. اعیاد نوروز، فطر، قربان و میلاد پیامبر (ص)، با مراسم ویژه در روستا برگزار می‌شود. مردم روستا در ایام وفات و شهادت ائمه (ع) به خصوص در ایام تاسوعا و عاشورا با برگزاری مراسم عزاداری‌ در مساجد و حسینیه روستا، به سوگواری می‌پردازند. در عروسی‌های روستا، آوازها و نغمه‌های شادی بخش رواج دارد.


 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica