شهر جزیره ابوموسی

همه شهرهای استان هرمزگان

شهر جزیره ابوموسی

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
جزیره ابوموسی
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

نام تاریخی این منطقه «بوم سوز» یا «بوموسو» به معنی  منطقه سبز بوده است و در گذشته کهن نیز نام «گپ سبزو» به معنی «سبزه زار بزرگ» برای این منطقه به ثبت رسیده است. اما حدود صد سال قبل، یکی از ساکنان منطقه به نام ابوموسی، این نام را به جای بوموسو BoumSou تغییر داد.اقدام دیگر سازمان میراث فرهنگی در جزیره ابوموسی اعزام گروه باستان شناسان برای کاوش در جزیره است چرا که عمر این جزیره بنا به مطالعات تاریخی به هزار سال قبل از میلاد می رسد. این جزیره از اواسط هزاره دوم چندین دوره تاریخی از جمله اشکانیان، سلوکیان، سلجوقیان و آل بویه را به خود دیده است.

افسون جزیره ابوموسی اولین چیزی است که هر گردشگر را به سمت خود می کشاند؛در جزیره ابوموسی مهمانسراهای متعددی وجود دارد که پذیرای مهمانان نهادهای دولتی است. تنها سالن پذیرایی جزیره ، رستوران کوچکی با ظرفیت حدود 30نفر است که اکنون به اهالی جزیره خدمات می دهد.پلاژ و پارک بازی کودکان از دیگر فضاهای تفریحی این جزیره است. تنها خط پروازی جزیره نیز از بندرعباس توسط هواپیمایی کیش ایر با ظرفیت 100 نفر دایر است اما برای گذر از راه دریا باید بندر لنگه را تا جزیره با کشتیهای تندرو چند ساعتی طی کرد.

 ساحل سفید رنگ و آبی و پرنده های مهاجر جزیره شاید به گفته کسانی که به دنبال آرامش اند جای مناسبی باشد اما افسون جزیره تنها سکوت و آرامش آن نیست بلکه گونه هایی از حیات وحش نیز جزو جاذبه‌های این جزیره محسوب می شوند. بر اساس یافته های اداره محیط زیست استان هرمزگان سواحل ماسه ای این جزیره محل تخم گذاری لاک پشتان دریایی است. در بخش دیگری از جزیره نیز صخره ای وجود دارد که پرستوهای دریایی پشت تیره و گونه سفید بر روی آن تخمگذاری می کنند. در تنب بزرگ خارپشت بیابانی وجود دارد و در تنب کوچک گزارشهایی از تخمگذاری پرنده نوک سرخ دریایی در حدود 80 سال رسیده است.

شفافیت آب خلیج فارس در ساحل ابوموسی هم به حدی است که ماهی های آکواریومی و مرجان های آن نیز از کنار ساحل و موج شکن ها به طور واضح دیده می شوند و این خود جاذبه دیگر جزیره به شمار می آید.جزیره، پستاندارانی از جمله خرگوش، خدنگ بزرگ و پرنده های مهاجر زیادی دارد.

آداب و رسوم

گویش مردم محلی، لهجه شیرین «بندری» است و خوراک محلی مردم - به دلایل نوع مسایل جغرافیایی و نبود وسایلی از قبیل یخچال در زمان قدیم برای نگهداری مواد غذایی -  انواع خوراک های دریایی است. به شکلی که از گذشته مرسوم بوده گوشت تازه را از دریا صید و استفاده می کردند و این به عنوان یک فرهنگ در شرایط جدید نیز استمرار یافته است و  به  تبع آن پخت مختلف انواع ماهی ها و غذاهای دریایی مرسوم شده است. پوشاک محلی مردم منطقه نیز به دلایل اقلیمی لباس های خنک و بلند به سبک مردم مناطق ساحل نشین کشور است. و البته در مراسم محلی مردم این منطقه نوع خاصی از رسوم محلی در ازدواج و عزاداری وجود دارد که بیشتر تعلق به فرهنگ مردمان جنوبی کشور می شود.

قریب به اتفاق ساکنان این شهر را شیعیان تشکیل می دهند و مراسم ملی و مراسم مذهبی همیشه بسیار پر شور برگزار می شود، مثل جشن نوروز و مراسم مذهبی مثل عزاداری های محرم و صفر و اربعین و ایام فاطمیه (س) و  سایر اعیاد ملی و مذهبی. آداب و رسوم مردم ابوموسی کاملا مطابق با فرهنگ عامه ایرانی است و مردم این شهرستان در برگزاری آداب و رسوم هیچ تفاوتی با شهرها و استان های دیگر مثل تهران و خراسان و اصفهان و یزد و... کشور ندارند.

 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica