شهر جیرفت

همه شهرهای استان کرمان

شهر جیرفت

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
جیرفت
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

شهرستان جیرفت یکی از شهرستان‌های استان کرمان است. مرکز این شهرستان شهر جیرفت است.

این شهرستان از شمال به شهرستان کرمان، از جنوب به شهرستان عنبرآباد، از شرق به قسمتی از شهرستان بم و از غرب به شهرستان بافت و رابر محدود شده‌است.

جمعیت شهرستان جیرفت بنا بر سرشماری سال ۱۳۸۵ تعداد ۱۸۷۰۰۰ نفر بوده‌است. نرخ باسوادی سطح شهرستان ۸۰% نرخ بیکاری ۳۰% می‌باشد؛ همچنین تعداد ۹۱۱۸ نفر دانشجو در ۶ واحد دانشگاهی این شهرستان در سال ۹۰ در حال تحصیلند.

شهرستان جیرفت ۱۳۷۹۹ کیلومترمربع وسعت دارد و در قسمت مرکزی استان واقع شده‌است که به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و طبیعی به "هند ایران" معروف است. سطح زیر کشت محصولات زراعی باغی ۵۲۰۰۰ هکتار با میزان تولید ۷۳۹۰۰۰ تن می‌باشد. تولیدات آبزیان و دامی این شهرستان با روندی رو به رشد به ۳۰۴۰۴ تن رسیده‌است.

فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان حدود ۲۳۸ کیلومتر است و دارای ۴ مرکز شهری جیرفت، درب بهشت و جبال بارز و بلوک و ۴ بخش و ۱۴ دهستان و ۱۲۲۸ آبادی دارای سکنه می‌باشد.

شهرستان جیرفت دارای سه اقلیم متفاوت جغرافیای سرد کوهستانی ساردوئیه معتدل کوهستانی دلفارد و جبال بارز و گرم مرطوب نواحی دشت جیرفت است؛ ارتفاع شهرستان از حداقل ۶۸۰ متر در شهر جیرفت به ۳۸۸۶ متر در بلندیهای ساردوئیه می‌رسد؛ پایین ترین دمای ثبت شده متعلق به منطقه سربیژن -۳۰ درجه در زمستان و بالاترین دمای ثبت شده +۵۰ درجه سانتی گراد در تابستان جیرفت است. طی آمار یک دوره بلند مدت کمترین میزان بارندگی در سطح شهرستان به دشت جیرفت به میزان ۱۸۲ میلیمتر و بیشترین میزان ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیمتر به مناطق جبال بارز شمالی دلفارد؛ درب بهشت اختصاص دار

آداب و رسوم

شامل مختصرتوضیحی در مورد آداب و سننی که طبیعت از آداب وسنتها در کشورمی کنند وآداب و سننی که خاص شهر مربوطه می شوند این آداب و سنن شامل مراسم سنتی و مراسم مذهبی می باشند . در شهر جیرفت با توجه به روستاهای بسیاری که دراطراف مرکز شهرقرارگرفتند وکلیه مایحتاج روزانه خود را از این مرکز تهیه می نمایند گویش وزبان جیرفتی که خاص منطقه است رواج بسیاری گرفته بطوریکه دارای فرهنگ لغات خاص خود است وبه سختی میتوان آن را درک نمود یکی از آداب ورسوم مردم جیرفت ،برگزاری مراسم عروسی است که توسط سرنا ودهل صورت می گیرد مراسم مذهبی خاص در جیرفت وجود ندارد بلکه همان مراسمی است که سایرهموطنان ما آن را برگزار می کنند.
 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica