شهر آستارا

همه شهرهای استان گیلان

شهر آستارا

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
آستارا
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

آستارا شهری کوچک در ساحل غربی دریای خزر بوده و در شمالی ترین نقطه استان گیلان و آخرین نقطه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد. رود آستارا که از کنار راه شوسه آستارا- اردبیل میگذرد، آستارای ایران را از آستارای جمهوری آذربایجان جدا می سازد .در منظقه آستارا علاوه بر زبان ترکی آذربایجانی، زبان تالشی نیز رایج است، ولی در اثر مهاجرت های زیاد از اهمیت آن کاسته شده است.

در محل کنونی شهر آستارا در قدیم روستایی به نام دهنه کنار وجود داشته که از زمان قاجار گسترش یافته و تا کنون دگرگون شده است.آنچه در مورد سوابق این شهر در کتب تاریخی مشهود است این است که منطقه آستارا تا زمان صفویه و  پیش از آن از موقعیت خاصی برخوردار نبوده است. از آن زمان به بعد است که به سبب توسعه تجارت و مقاصد استراتژیک اهمیت پیدا کرده و در آن قلاع متعددی ساخته شده است.

آداب و رسوم

روز ۱۵ شعبان و میلاد امام زمان را در آستارا به زبان محلی"بارات گونی"(روز برآورده شدن حاجات) مینامند.مردمان منطقه آستارا که عموما مردمان مذهبی می باشند آیین های مختلفی برای اعیاد مذهبی خود دارند.از زمانهای  دور تا کنون مرسوم بوده که در شب نیمه شعبان اهالی جهت راز و نیاز و درخواست برآورده شدن نیازهای خود از اوایل شب(پس از اذان مغرب)وسایلی با خود برداشته و در داخل حرم و یا محوطه حرم امامزاده ابراهیم و قاسم آستارا که در ۵ کیلومتری این شهر واقع است بیتوته می کردند و تا اذان صبح به راز و نیاز و خواندن نماز های مستحبی و ادعیه می پرداختند.رسم بود که در صورت امکان دختر بچه یا پسربچه ای را نیز با خودشان می آوردند تا آنان را همراهی کنند چرا که معتقد بودند بچه ها معصومند و دعایشان زودتر برآورده می شود.کسانی هم بودند که سالهای قبل دعایشان مستجاب شده بود و نذورات خود را در آنجا پخش می کردند و از زائرین پذیرایی میکردند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica