روستای ورسک

همه روستاهای استان مازندران

روستای ورسک

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
ورسک
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

 ورسک به‌ دلیل وجود درختچه‌های ورس که در قسمت پشت پل به‌طور انبوه وجود دارد، به این نام معروف شده است..روستای کوهستانی ورسک، با بافت مسکونی متمرکز، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‏شود. هسته اولیه روستا، در بخش شرقی و در دامنه کوه قرار دارد و بخش غربی آن، بعد از احداث راه‏آهن و پل ورسک شکل گرفته و در حال حاضر، بیشترین امکانات و جمعیت در این بخش استقرار یافته‏ اند.
به تبع این دوگانگی، دو بافت مدرن و سنتی در روستا پدید آمده است. خانه‏های بخش غربی از مصالح سیمان، گچ، آهن و آجر ساخته شده‏اند و سقف خانه‏ها نیز شیروانی است. در بافت سنتی روستا معابر باریک و کم عرض هستند و خانه‏ها نیز با مصالح قدیمی مانند گل، سنگ، چوب و خشت ساخته شده‏اند.

آداب و رسوم

چاهوشی :  هر وقت یک یا چند نفر از اهالی قصد سفر زیارتی را میکرد (مشهد ،کربلا ، مکه ، سوریه ) ابتدا مردم به دیدن آنها می رفتند و مبالغی را به عنوان نذورات و یا خرجی راه به آنها می دادند و برای زائر آرزوی سفر بی خطر و قبولی زیارت میکردند و یک روز مانده به سفر مسافران برای طلب حلالیت به تمام خانه ها سر می زدند و حلالیت می طلبیدند و در این بین کدورتهای کهنه و نو همه برطرف می شود.

شو نیشت:در بهمنان شب نشینی ها که به آن شونیشت می گویند معمولا در فصل زمستان انجام می گیرد . وقتی آفتاب غروب کرد پس از ادای فریضه ،شام را صرف نموده و بلا فاصله همه ی افراد خانواده برای رفتن به منزل یکی از اقوام آماده می شوند ،در این مجالس انچه بیشتر به چشم می آید بیان سرگذشتها ، درد دلها و نهایتا پیداکردن راهکارها برای زندگی فرداست . در قدیم انچه در شب نشینی ها در مهمانی ها صرف می شد غذاها و تنقلات بومی بوده است از جمله (پیسته کِنده ) (ماغوت ) ( دشو ) (حلوای محلی ) (دختر دونه یا بهار دونه ) (کچیکه نون یا کچیله نون) و همچنین میوه های فصل مثل پرتقال و نارنگی و ... و میوه های غیر فصل مثل انجیر خشک شده و گردو و ...   این شب نشینی ها در بین مردم حالت رفت و برگشت داشته ،در سالهای اخیر بیشتر با چای و شیرینی و میوه های تازه پذیرایی می شود.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica