روستای سیاهورود آلیان

همه روستاهای استان گیلان

روستای سیاهورود آلیان

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
سیاهورود آلیان
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای سیاهورود از بخش سردار جنگل شهرستان فومن، در 9 کیلومتری شمال شهر سردار جنگل، 23 کیلومتری شهر فومن و 50 کیلومتری رشت قرار دارد. این روستا، از شمال به روستای توسه‏ کله، از غرب به روستای کیش دره، از جنوب به روستای تطف‏رود و از شرق به روستای سه‏ سار محدود می‏شود.
روستای جلگه‏ای سیاهورود از سطح دریا 100 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن مرطوب خزری است.
بنا بر روایتی، این روستا محل تدریس و گوشه ‏نشینی شیخ زاهد گیلانی بوده است و بقعه آن نیز در این روستاست. در کتاب از آستارا تا استرآباد، به بقعه موردنظر اشاره شده است. دهستان آلیان با مرکزیت روستای سیاهورود، در زمان مبارزات آزادی‏خواهانه میرزا کوچک‏ خان جنگلی، از جمله پایگاه‏های مهم مبارزان بوده است. قدمت این روستا به پیش از دوره صفوی می‏رسد. مردم روستای سیاهورود به زبان تالشی سخن می‏گویند.

آداب و رسوم

درآمد بیشتر مردم روستا از طریق فعالیت‏های زراعی، دامداری، پرورش کرم ابریشم، زنبور عسل و طیور خانگی تأمین می‏شود؛ تولید صنایع دستی نیز در روستا رواج دارد. زمین‏های زراعی به صورت آبی کشت می‏شوند و مهم‏ترین محصول زراعی آن، برنج است. پرورش گاو و گوساله رونق دارد و انواع فرآورده‏های دامی و لبنی در روستا تولید می‏شود. زنان روستایی در هنگام فراغت از کار زراعی، به تولید صنایع دستی و بافت گلیم و جوراب می‏پردازند.
خانه‏ های قدیمی روستا معمولاً در دو طبقه مسکونی ساخته شده‏ اند. کف کرسی آن‏ها، از سطح زمین بالاتر است و ایوان آن‏ها بزرگ و گاهی مانند نواری دور تا دور خانه را فرا گرفته‏ اند. مصالح به کار رفته در بناهای قدیمی مشتمل بر چوب، گل، کاهگل و پوشال است. اما، در ساخت خانه‏ های جدید، که عمدتاً یک طبقه هستند، از مصالح گچ، سیمان، آجر، آهن و ورق گالوانیزه استفاده شده است.
ایوان خانه‏های جدید، کوچک‏تر است و فقط، در یک ضلع واحد مسکونی دیده می‏شود. محدوده خانه‏های روستایی، به وسیله پرچین یا حصار از یکدیگر تفکیک شده‏اند. در داخل حیاط‏ها نیز، مکان‏هایی برای فعالیت‏های زراعی و دامداری احداث شده است. سقف تمامی خانه و بناها، شیروانی است و با توجه به قدیمی بودن یا نوساز بودن، از مصالح متفاوتی در ساخت آن‏ها استفاده شده است.

کشتی گیله مردی و سوارکاری، ورزش‏های محلی محبوب جوانان است که در بیشتر گردهمایی‏ها، جشن‏ها و مراسم خاص برگزار می‏شوند. نوای نی و نغمه‏های تالشی مردم سیاهورود، بر جذابیت جشن‏ها و مراسم روستا می‏افزاید. پوشاک غالب افراد کهنسال و میانسال روستا، لباس محلی تالشی است؛ زنان روستایی، از روسری، پیژامه، دامن و پیراهن بلند و نیم تنه در رنگ‏های شاد و زیبا استفاده می‏کنند. مردان نیز، شلوار، پیراهن، کلاه و نیم تنه می‏پوشند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica