روستای نصفی

همه روستاهای استان گیلان

روستای نصفی

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
نصفی
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

در کرانه خاوری سفیدرود رودبار، واقع در  روستای نصفی  دره زیبایی به نام گوهررود وجود دارد که به علت حاصل‌خیزی خاک  و رطوبت و ملایمت هوا از بهترین نقاط منطقه رحمت آباد رودبار به شمار می رود. در دره گوهررود، تپه های بزرگ و کوچک به چشم می خورند که از دوران باستان برجای مانده اند تپه مارلیک یکی از مهم‌ترین آن‌هاست.تپه های باستانی گوهر رود، از جمله مارلیک، بقایای یک تمدن باستانی فراموش شده را در دل خود پنهان کرده اند. در میان تپه ها، پنج تپه مارلیک، زینب بیجار، دوربیجار، پیلاقلعه و جازم کول مهم تر و غنی تر از دیگر تپه ها هستند. تپه مارلیک که گنجینه ای ارزنده از هنر و تمدن بشری را در طول قرن ها در خود پنهان و حفظ کرده در حقیقت یک تپه طبیعی و صخره ای است که از سنگ های سولفات اهن تشکیل شده است.بررسی لایه های طبیعی و زیرین تپه نشان می دهد که شکاف هایی بزرگ در درون تپه ایجاد کرده اند. گروهی از پژوهش گران معتقدند نام مارلیک برگرفته از انبوده مارهایی است که در این تپه زندگی می کنند. بدین گونه، افسانه مار و گنج در این تپه مصداق واقعی پیدا کرده است اما بعضی واژه مارلیک را یک واژه تاریخی می دانند که از دو جزء ساخته شده است.گنجینه مارلیک به قوم آمارد تعلق دارد.

آداب و رسوم

اقتصاد روستای نصفی بر پایه فعالیت‏های زراعی، باغداری، دامداری و صنایع دستی استوار شده است. کشت آبی و دیم در روستا رواج دارد. پرورش سنتی گاو و گوسفند، در روستا متداول است و فرآورده‏های مهم آن مشتمل بر شیر، ماست و پنیر است. پرورش طیور خانگی مانند مرغ، غاز و بوقلمون نیز در روستا رواج دارد. زنان روستایی در اوقات فراغت با بافتن جوراب و عرضه آن به بازار بخشی از هزینه‏های خانوار را تأمین می‏کنند.

پایین معمولاً به عنوان انباری یا طویله دام استفاده می‏شود و طبقه دوم نیز با ایوانی کوچک به فضای داخلی خانه مرتبط می‏شود. در ساخت خانه‏های قدیمی از مصالح چوب، گل و کاهگل استفاده شده است، در حالی که، مصالح به کار رفته در خانه‏های جدید شامل آهن، آجر، سیمان و گچ است. از جمله فضاهای مهم زیستی برای روستاییان، حیاط خانه است که نقش مهمی در فعالیت‏های زراعی و دامداری دارد. از این رو، حیاط خانه‏ها با پرچین یا دیوارهای بلوکی از هم تفکیک شده‏اند.

مردم روستای نصفی مانند سایر ایرانیان اعیاد ملی و مذهبی را با احترام و شکوه فراوان برگزار می‏کنند. در ایام محرم و وفات ائمه، با سینه‏زنی، دسته‏گردانی و دیگر مراسم رایج، به سوگواری می‏پردازند. در هنگام اوقات فراغت، با انواع بازی‏ها و ورزش‏های محلی سرگرم می‏شوند. از آن جمله می‏توان به کشتی گیله مردی، قئیش بازی، طناب کشی، خرپشتک، هلولک، چوب‏بازی (رقص چوبک)، گلفا، دوربچرخان، کرم سنگک و چرخ فلک اشاره کرد. برخی از این بازی‏ها، به مرور زمان از رونق افتاده‏اند. پوشاک زنان روستا، 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica