روستای چینو

همه روستاهای استان گلستان

روستای چینو

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
چینو
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستایی واقع در استان گلستان از توابع بخش مرکزی شهرستان علی آباد با مختصات ۵۴ درجه و ۵۶ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۵۰ دقیقه عرض شمالی است. این روستا در سمت جنوب علی آباد و ۵۴ کیلومتری گرگان قرار دارد.

همچنین در ۱۵ کیلومتری جاده زرین گل واقع شده است که 12 کیلومتر از جاده آن به صورت آسفالت و ۳ کیلومتر آن به صورت خاکی و شیبدار است. چینو آب و هوای کوهستانی دارد و در فصل تابستان روستایی ییلاقی به شمار می‌رود که افراد زیادی از آن دیدن می‌کنند. این روستا به لحاظ جغرافیایی در بین سه کوه واقع شده است که از سمت شمال به کوه‌ هارون، جنوب کوه مغزی کمر و مغرب کوه چلم دره مشرف است و به همین لحاظ هوایی با رطوبت کم دارد.این روستا از شمال به روستای بالاچینو، از شرق به روستای میان رستاق، از جنوب به روستای افراتخته و از غرب به روستای بالاچیلی محدود می‏‌شود.
روستای توریستی چینو در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول و در دامنه کوه‌های البرز در استان گلستان واقع شده است. بیشتر ساکنان این روستا از ابتدای پاییز به شهر علی‌آباد کوچ کرده و از اواسط فصل بهار دوباره به روستا مراجعت می‌کنند. در قدیم شغل بیشتر مردم آن دامداری و کشاورزی بو

آداب و رسوم

موسیقی سنتی کتولی : 
این موسیقی به لحاظ رایج و متداول بودن آن در میان ساکنین کتولی شهرستان علی آباد بنام موسیقی کتولی معروف است. اساس ساختار آن مبتنی  بر سه مقام آوازی به نام های هرائی، راسته مقام و کله کش است که هر یک از این مقامات در زمان های مختلف  بر حسب ذوق و استعداد هنری خوانندگان و نوازندگان به اشکال مختلفی اجرا شده است که پس از شکل گیری و تثبیت به نام آن هنرمند، خوانده شده است که از جمله آنان می توان به مقام علی محمد صنم، یحیی گالش و حسنخانی اشاره نمود .

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica