روستای قلعه قافه

همه روستاهای استان گلستان

روستای قلعه قافه

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
قلعه قافه
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای قلعه قافه (بالا و پایین) از توابع بخش مرکزی شهرستان مینودشت، با مختصات  جغرافیایی 55 درجه و 29 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 3 دقیقه عرض شمالی، در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر مینودشت و 135 کیلومتری شهر گرگان قرار دارد.
ایـن روسـتا، در محدوده‌ای کوهستانی استقرار یافته و از اطراف به کوه‌های
آرام ذوالفقار در غرب، کوه کمر در شمال و کوه‌های گاورلی، اینجه سو ونرمدار محدود می‌شود. رودخانه چلی چای در میان روستا جریان دارد.
ارتفاع روستای قلعه قافه از سطح دریا 1340 متر است و تحت تأثیر اقلیم کوهستانی دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است.

آداب و رسوم

عید باستانی نوروز :

این عید یکی از اعیاد باستانی و برجستة ایرانیان است که از گذشته ای دور تا به اکنون با مراسمی خاص برگزار شده است . در استان گلستان نیز از اوایل اسفند در برخی از نواحی گروه دو نفرة نوروزخوانان اشعاری را که به مناسبت فرارسیدن عید نوروز سروده شده می‌خوانند و از صاحبان منازل مژدگانی می‌گیرند . مردم مژدگانی دادن را شگون دانسته و مقدم آن ها را به عنوان پیام آوران بهار گرامی می‌دارند . در آخرین چهارشنبه هر سال هم با شادی به استقبال نوروز رفته و با روشن کردن آتش در چند نقطه و پریدن از روی آن را جشن می‌گیرند. همة گلستانی ها با هر قومیتی که دارند با پوشیدن لباس های نو و پهن کردن سفرة هفت سین در تعطیلات نوروز به دیدار یکدیگر می‌روند در روز سیزدهم نیز آن ها به دامن طبیعت رفته و نحسی سیزده باسیر در طبیعت از بین می برند.

عید قربان:

این عید ، عیدی بزرگ برای مسلمانان است. در این عید، ترکمن ها خانه های خود را آراسته و تزیین می نمایند. بهترین لباس های خود را پوشیده و شیرینی های گوناگون را فراهم می نمایند و چشم به راه مهمان می نشینند. این رسم ، به مانند عید نوروز باستانی ایرانیان است. در گذشته ، ترکمن ها تنها خوراک های گوناگونی را از گوشت پخته و آن ها را برای همسایگانشان می‌فرستادند و سال خوب و پربرکتی برای آنان آرزو می کردند. هم چنین در عید قربان پسران و دختران بیشتر از معمول به بازی می‌پردازند. از جمله این که تعدادی پسر و دختر در جایی گرد هم می ایند و با چند چوب و ریسمان، تابی را که در اصطلاح محلی به آن سنجق می‌گویند. درست کرده و تاب می‌خورند و به دید و بازدید یکدیگر می‌روند. مردم توانگر فارس زبان استان گلستان هم قربانی کرده و این روز را جشن می‌گیرند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica