شهر کلاله

همه شهرهای استان گلستان

شهر کلاله

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
کلاله
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

یکی از شهرستانهای ایران در استان گلستان است. شهر کلاله مرکز این شهرستان است. شرق استان گلستان قرار دارد، در این شهرستان علاوه بر عشایر کوچنده اکراد شمال خراسان،ترکیب جمعیتی آن را قوم فارس، ترکمن، کاشمری- خراسانی،سیستانی، بلوچ تشکیل می‌دهند

آداب و رسوم

مراسم عروسی 
مراسم عروسی پر از ویژگیهاست و جذابیتهای بسیاری دارد. عروسی ها به مدت 3 یا 4 روز به طول می انجامد.پس از آنکه خانواده داماد دختری را پسندیده باشند مادر و گلجه (زن برادر) داماد به خانه عروس رفته خواستگاری می کنند .خانواده عروس پس از تحقیق درباره داماد و خانواده او؛ جواب را می دهند اگر جواب مثبت باشد خانواده داماد با شیرینی و شکلات به خانه عروس می آیند.در عید فطر خانواده داماد و فامیلهایشان با شیرینی و آجیل و کادوئی برای عروس به خانه آنها آمده جشن و سروری بر پا می کنند .در عید قربان نیز گردن و سینه گوسفند را به شکل مثلثی در می آورند که به آن "دوش"می گویند . طرف داماد این گوشت را با تزئین و در کنار کادوئ های متنوعی که برای عروس خریده  شده به خانه عروس می برند .
اگر خانواده داماد بخواهند می توانند مراسم نامزدی را در یکی از روزها با جشن عید فطر و روز عید قربان برگزار می کنند ، اگر چنین نباشد ، مادر داماد به خانه عروس آمده روزی را برای مراسم نامزدی مشخصمی کند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica