روستای انبوه

همه روستاهای استان گیلان

روستای انبوه

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
انبوه
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای انبوه، از روستاهای قدیمی شهرستان رودبار است. روستای انبوه، در مسیر ارتباطی قزوین به گیلان، یا دیلمان و لاهیجان قرار داشته است. مردم روستای انبوه به زبان گیلکی سخن می‏گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. درآمد اکثر مردم روستای انبوه از فعالیت‏های باغداری، زراعت، دامداری و صنایع دستی تأمین می‏شود. بیشتر اراضی روستا به صورت دیم کشت می‏شود و محصول عمده آن گندم است. 

آداب و رسوم

جشن انار یکی از مهم‏ترین مراسم محلی این روستاست. این جشن، در طلوع صبح روز جمعه (یکی از روزهای 20 الی 25 مهر) هر سال، با ندای «یا الله» پاکار کرپی ـ کسی که به مدت یک سال از طرف باغداران، برای نگهبانی از باغات انار انتخاب شده است ـ برگزار می‏شود. در این روز، تمام مردم روستا (حتی کسانی که بیرون از روستا زندگی می‏کنند) برای کمک و چیدن انار به روستا می‏آیند و با وسیله نقلیه به سمت باغات انار حرکت می‏کنند. انجام این مراسم تا غروب طول می‏کشد.

مراسم عروسی در روستا هنوز به شیوه قدیم و سنتی با رسوم و آیین‏های خاص آن برگزار   می‏شود.موسیقی و انواع آواها و آهنگ‏های محلی در مراسم عروسی و جشن‏ها خوانده می‏شود و نوازنده نی نیز خواننده را همراهی می‏کند.

پوشاک غالب مردان روستا، کت و شلوار است ولی تعدادی از آن‏ها از کلاه و نیم تنه نیز استفاده می‏کنند. زنان روستا، از لباس‏های محلی استفاده می‏کنند. دامن‏های پرچین، پیراهن‏های بلند، جلیقه و روسری، ترکیبی از پارچه‏های گلدار و زیبا که به وسیله نوارها و پولک‏های رنگی تزیین می‏شوند، لباس محلی زنان را تشکیل می‏دهند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica