شهر بندر جاسک

همه شهرهای استان هرمزگان

شهر بندر جاسک

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
بندر جاسک
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

شهرستان جاسک یکی دیگر از شش شهرستان بندری استان هرمزگان است که به علت واقع شدن در انحنای جغرافیایی هرمزگان و مجاورت با دریایی مکران و تنگه هرمز از گذشته تا عصر حاضر دارای اهمیت بوده است. موقعیت طبیعی این شهرستان آنرا عهده‌دار نقش‌های تاریخی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خاصی نموده است.

از نظر عوارض طبیعی جاسک از چند منطقة متفاوت تشکیل شده است. در بخش شمالی آن رشته کوههایی موسوم به کوههای بشاکرد(بشاگرد) وجود دارد که بلندترین قلة آن موسوم به کوه مهره، 2046 متر ارتفاع دارد. از ارتفاع کوههای جاسک در جهت شمالی- جنوبی به تدریج کاسته می‌شود و در نوار ساحلی این شهرستان، چند رشته کوه پراکنده و تعدادی تپه‌های شنی، ماسه‌ای و تپه‌ماهورهایی وجود دارد. کوههای این شهرستان عبارتند از: گورکوه به ارتفاع 1918 متر، کوه ملک مو با ارتفاع 1411 متر، کوه جنگو با ارتفاع 682 متر در شمال شرقی و کوه گوک با ارتفاع 1395 متر، کوه بهمدی با ارتفاع 921 متر در شمال غربی شهرستان جاسک و کوه سیبا با ارتفاع 1748 متر، میان جاسک و میناب واقع شده است.

بخشی از سرزمین جاسک نیز شن‌زار است. این شن‌زارها ادامة جغرافیای طبیعی استان سیستان و بلوچستان به شمار می‌آید که در این شهرستان نفوذ یافته است. شن‌زار هجدان در هیجده کیلومتری شرق جاسک، نمونة این منطقة جغرافیایی است که پوشش پراکنده‌ای از درختان شوره و شن‌زارپسند در آن رویش دارد. حصار کوهستانی که در این منطقه وجود دارد مانعی برای گسترش این شن‌زار می‌باشد.

در شهرستان جاسک تعدادی رودخانه جریان دارد که بسیاری از آنها فصلی هستند. این رود ها در مسیر شمالی – جنوبی جریان دارند و علت آن این است که ارتفاعات این شهرستان بیشتر درجانب شمالی آن واقع شده‌اند و با ریزش بارنهای موسمی، آب از جانب این کوهها به سمت جنوب جریان می‌یابد. معروفترین رودخانة آب شرب جاسک، رود جگین است که از کوههای بشاگرد سرچشمه می‌گیرد و به دریای مکران می‌ریزد. سایر رودخانه‌های شهرستان جاسک عبارتند از: گز، جاسک، بهمدی، گابریک، سدیج، شهرنو، انگهران (انگوران)، درپهن، شه بابک، درگاه، دورکی، مرگ و سهرابی.

آداب و رسوم

برای استفاده بهتر ازاین ماه پرخیر وبرکت مردم این شهرستان چند روز مانده به آغاز رمضان ماه ضیافت الهی با برپایی آیین های خاصی به پیشواز ماه رمضان می روند.

تعمیر، غبارروبی مساجد، اهدا فرش به مکانهای مذهبی، کمک به نیازمندان و دادن خیرات از جمله برنامه های پیش از آغاز ماه مبارک رمضان در شهرستان جاسک است.

افطاری به نیازمندان،قرآن خوانی ،فاتحه به اموات، و رمضان خوانی(یا خدا حافظی ماه رمضان در سه روز آخر ماه) از آیینها و آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در این شهرستان است.

درشهرو روستاهای این منطقه با وجود وسایل سمعی و بصری، بر اساس سنت دیرینه هنگام سحر صدای سحرخوانی و نواختن طبل توسط ریش سفیدان و با خواندن دعاهای ویژه اقدام به بیدار کردن مردم می کنند.

بر اساس برخی شنیده ها، آیین سحرخوانی و رمضان خوانی بیش از یک هزار و 400سال پیش یعنی از اوایل اسلام، نزد ساکنان این شهرستان مرسوم بوده است.

مردم شهرستان جاسک در موقع افطار نیز پس از شنیدن اذان مغرب دست از کار کشیده و ابتدا با افطاری مختصر مانند خرما و نان تافتون محلی(خمیری) روزه خود را در فضایی صمیمی می گشایند.

حضور دسته جمعی نمازگزاران در ماه مبارک رمضان در مساجد و برگزاری نمازهای یومیه به صورت جماعت جلوه دیگری به این مکانها در مناطق شهری و روستایی جاسک بخشیده است.

شب زنده داری مسلمانان این منطقه در ماه مبارک رمضان پر رونق تر از گذشته است و افراد تا سحر بیدار می مانند، خواندن نماز تراویح یکی از آیینهای اهل سنت در ماه مبارک رمضان در این خطه است.

خودداری از سفرهای طولانی، گرفتن روزه تمام و رویت هلال ماه از دیگر آیین های مردم این منطقه به مناسبت ماه رمضان است.

در پایان ماه رمضان مردم این منطقه به بلندیهای اطراف می روند و بی صبرانه رویت هلال ماه شوال را جستجو می کنند.

در روز عید فطر مردم این دیار علاوه بر شرکت در نماز در عیدگاه ها و پرداخت فطریه، به دید و بازدید یکدیگر بویژه بزرگترهای فامیل می روند.ک/4

 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica