روستای تدرویه

همه روستاهای استان هرمزگان

روستای تدرویه

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
تدرویه
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

موقعیت و تاریخچه
روستای تدرویه از توابع بخش مرکزی شهرستان بستک، با مختصات جغرافیایی 54 درجه و 42 دقیقه طول شرقی و 27 درجه و 18 دقیقه عرض شمالی، در 45 کیلومتری شمال شرقی شهر بستنک و 175 کیلومتری بندرعباس واقع شده است.
این روستا از شمال شرقی به کوه آسیاب و از شرق به تنگه آب بار محدود می‌شود. ارتفاع تدرویه از سطح دریا 395 متر است و اقلیمی گرم و خشک دارد. آب و هوای آن در فصول زمستان، ملایم و مطبوع و در تابستان، گرم و خشک است.
رودخانه دائمی شور از جنوب روستا عبور می‌کند.
سابقه و قدمت روستای تدرویه به دوره قاجاریه می‌رسد. نام روستا در ابتدا، تندرویان بوده است که بعدها به تدرویه تغییر نام داده است.
مردم روستای تدرویه به زبان فارسی با گویش محلی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شافعی هستند.
الگوی معیشت و سکونت
 اقتصاد این روستا بر پایه فعالیت‌های زراعی، باغداری و دامداری استوار شده است. گروهی از مردم نیز در امور خدمات و تولید صنایع دستی اشتغال دارند. محصولات عمدهاین روستا عبارتند از: انواع صیفی‌جات، خرما، رطب، جو و گندم.
ماهیگیری سنتی، در روستا رایج است. دامداری همراه با پرورش گاو میش و تولید انواع لبنیات در روستای تدرویه رواج دارد.
روستای تدرویه در دشت استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد. خانه‌های روستا اغلب، سقف مسطح و حیاط وسیع دارند و مصالح به کار رفته در ساخت واحدهای مسکونی شامل خشت، گل، برگ و تنه درختان نخل است. مناظر نخلستان‌ها، فضاهای مسکونی و مزارع صیفی کاری همراه با معماری ویژه و ساده روستایی، جلوه جذاب و خاصی به روستا بخشیده است.
جاذبه‌های گردشگری
روستای تدرویه به وسیله آب قنات مشروب می‌شود. آسیاب‌های بادی، قنات، بوستان‌ها و نخلستان‌هایی که برکه‌های زیبایی در میان آن‌ها قرار دارد، چشم‌انداز زیبایی را در میان دشت پدید آورده‌اند که برای گردشگران جذاب و دیدنی است.
آبگرم روستای تدرویه مهم‌ترین جاذبه طبیعی این روستاست که گردشگران زیادی را از روستاها و شهرهای پیرامون به سوی خود جلب می‌کند.
آسیاب قدیمی تدرویه، در 4 کیلومتری روستا و مظهر قنات تدرویه در یک کیلومتری روستا واقع شده‌اند. حواشی مظهر قنات را بوستان‌ها و نخل‌زارهای فراوانی قرار گرفته‌اند که به تفرجگاه روستای تدرویه تبدیل شده‌اند

آداب و رسوم

مردم روستای تدرویه در اعیاد بزرگ ملی و مذهبی نوروز، فطر و قربان به جشن و شادی می‌پردازند.
از مهم‌ترین مراسمی که در این روستا برگزار می‌شود، می‌توان به مراسم مولودی خوانی در میلاد پیامبر و مراسم عروسی سنتی اشاره کرد.
در موسیقی محلی روستای تدرویه، از سازهای سرنا و دهل، نی‌انبان و جفتی استفاده می‌شود. نوازندگان محلی با اجرای این سازها و زمزمه ترانه‌های محلی، شور و حال خاصی به مجالس و مراسم می‌بخشند.
داربازی، دارتوپ و دار چلک از بازی‌های رایج در میان جوانان روستاست.
پوشاک اغلب مردم روسای تدرویه شامل لباس‌های بندری و بلوچی است. دستار سفید و شال گردن از پوشش‌های مردانه و روبنده و چادر از لباس‌های عمومی زنان و دختران روستای تدرویه هستند. تنوع رنگ در پوشاک زنان روستا بسیار جالب توجه می‌باشد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica