روستای کوهستک

همه روستاهای استان هرمزگان

روستای کوهستک

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
کوهستک
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

موقعیت و تاریخچه

روستای کوهستک از توابع بخش بیابان شهرستان میناب، با مختصات جغرافیایی 58 درجه و4 دقیقه طول شرقی و 26 درجه و50 دقیقه عرض شمالی، در 35 کیلومتری جنوب میناب واقع شده است.

روستای کوهستک از شرق به کلات و از شمال به  کوه سیاه محدود می‌شود. این روستا، در آب های عمان استقرار یافته است. روستای کوهستک از سطح دریا حدود  17 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در فصل تابستان، گرم و مرطوب و در زمستان، مرطوب و معتدل است.

قدمت روستای کوهستک به دوره زندیه و قاجاریه می‌رسد. قلعه کوهستک و گورستان قدیمی، از نشانه‌های این سابق تاریخچه است. همجواری روستا با دریا، امکان ماهیگیری و دریانوردی را فراهم آورده و لذا این روستا به بندر کوهستک نیز معروف شده است.

مردم روستای کوهستک به زبان‌های بلوچی و گویش بندری سخن می‌گویند. بیشتر مردم این روستا اهل تسنن می‌باشند.

الگوی معیشت و سکونت

براساس نتایج سرشماری سال1370، روستای کوهستک در حدود 1200 نفر جمعیت داشته است که در سال 1386، به  3932 نفر افزایش یافته است.

اقتصاد روستای کوهستک بر پایه فعالیت‌های زراعی، دامداری و صیادی استوار شده است. گروهی از مردم، در امور خدمات و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.

روستای کوهستک در ساحل عمان استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد. طبیعت زیبا، پستی و بلندی‌ها و جنگل‌های ساحلی، جلوه ویژه‌ای به این روستا بخشیده‌اند.

مصالح به کار رفته در ساخت خانه‌های روستا از مصالح بومی خشت، گل، آهک، چوب، برگ و تنه درختان خرما می‌باشد. در ساخت خانه‌های جدید از آجر و تیرآهن نیز استفاده می‌شود. روستای کوهستک، کوچه‌های وسیع و پیچ در پیچی دارد که برخی از آن‌ها به دریا منتهی می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری

روستای کوهستک به دلیل استقرار در حاشیه خلیج‌فارس و به لحاظ موقعیت خاص ساحلی، جاذبه‌های طبیعی جالب توجهی دارد. برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این روستا عبارتند از:

قلعه کوهستک. که از قلعه‌های مشهور دوره قاجاری است و به منظور دریابانی، احداث شده بود. از این قلعه بقایای اندکی بر جای مانده است.

آرامگاه علی جلال نیکخواه، از مشاهیر که در گورستان قدیمی روستا مدفون شده است.

ساختمان قدیمی گمرک، که یکی از آثار دیدنی و تاریخی روستا است، معماری جالب توجهی دارد و به دوره قاجاری منسوب است.

تپه‌های ماسه‌ای ساحلی کوهستک، که در جوار آب‌های نیلگون خلیج‌فارس قرار دارند، مورد توجه گردشگران می‌باشند.

آداب و رسوم

 

از مراسم ویژه روستای کوهستک می‌توان به عروسی‌های سنتی، ختنه سوران، دعای باران، مراسم عید قربان و مراسم بابازار اشاره کرد.

همجواری با دریا، سبب نغمه سرایی‌های زیبایی در وصف دریانوردان و ماهیگیران و تلاش آنان شده است. لیلرولارو، لوتی، شروند، زهیری و نازنیک، انواع سازها و ملودی‌های رایج در موسیقی روستای کوهستک هستند.

از بازی‌های محلی روستای کوهستک می‌توان به دارتوپا، درا، رمازا، یک قل دوقل، دارکلکا، آزادا، کامپوت، انتلا، کفلیتا و تیلما اشاره کرد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica