شهر فارغان

همه شهرهای استان هرمزگان

شهر فارغان

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
فارغان
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

سرزمین باستانی فارغان در 75 کیلومتری شهرستان حاجی آباد ودر 235 کیلومتری شمال شرق مرکز استان ،با مساحت تقریبی 3000 کیلومتر مربع که از شمال به ارتفاعات دهشیخ و دشت ارزوئیه در استان کرمان و از جنوب به بلند ترین ارتفاعات استان و از شرق به بخش احمدی و از غرب به بخش مرکزی (دهستان طارم )محدود می باشد .

پس از طی مسیری نه چندان طولانی از درودی (کیلومتر 10 حاجی آباد )به طرف شرق به این سرزمین خوش آب و هوا می رسیم ،سرزمینی که قرون و اعصار همچنان استوار و پر رونق اما آرام مسیر پر پیچ و خم حوادث را طی نموده و امروز نیز به همت مردمان سخت کوش این خطه ،راه توسعه را در پیش گرفته و می رود تا همچون تاجی جواهر نشان بر بام استان ،پذیرای هزاران گردشگر و مسافر باشد .

فارغان :وجه تسمیه فارغان از کلمه فارغ به معنی آزاد ،رها و آسوده گرفته شده است .از آنجا که این سرزمین ،مکانی امن ،دلنشین و خوش منظر و دارای آبهای گوارا و خنک بوده و مردمان فارغ از هیاهو  و مشکلات در این سامان به استراحت و خوشی می پرداختند لذا کلمه فارغان به معنی کسانی که آزاد  و رها هستند در مورد این سرزمین به کار رفته .

قدمت فارغان : بواسطه وجود آثار و بقایای موجور (آتشکده و.....)به دوران مادها و زرتشت می رسد و با توجه به آثار به دست آمده همچون مجسمه شیر مفرغی مکشوفه در این سرزمین که قدمت آن به 1800سال پیش از میلاد مسیح (ع)می رسد و همچنین قلاع و دژهای گوناگون که در این خطه وجود داشته و آثار بسیاری از آنها هنوز پا بر جاست و همچنین آثار کشاورزی موجود مربوط به هزاران سال قبل ،نشان از تمدنی کهن و باستانی و تاریخی درخشان دارد .سرزمینی که تاکنون ناشناخته مانده است و انطور که باید و شاید به استان و کشور عزیز شناسانده نشده است .

 

آثار تاریخی و باستانی شهر فارغان :

1-مجسمه شیر مفرغی :در سال 1362در روستای بسته فارغان کشف و به موزه کرمان منتقل شد. این مجسمه 63کیلوگرم وزن دارد و به دلایل امنیتی به کرمان منتقل شده است .

2-قلعه گشنوئیه :این قلعه که از آثار کهن و تاریخی این مرز و بوم می باشد در زمان حمله چنگیز خان مغول به ایران همراه قلاع سرزمین میناب، ویران گردید. این قلعه در شمال شرق شهر فارغان قرار دارد .

3-آتشکده زرتشتیان :در دره سر سبز و خوش آب و هوای روستای بخوان قرار دارد . بخوان یکی از بهترین اماکن تفریحی است که هر ساله پذیرای هزاران مسافر از اقصی نقاط کشور می باشد .

آب گوارا و نارنگی خوش طعم این روستا زبانزد خاص و عام است .این آتشکده نشان از قدمت دیرینه این سرزمین در آیین یکتا پرستی است

4-قلعه میمند :در شرق شهر فارغان واقع شده است و بزرگترین قلعه منطقه بوده که تا زمان عبدالعلی قوام نخست وزیر وقت تا حدودی سالم بوده .

5- آرمگاه امامزاده رکن الدین (ع): این بزرگوار از نوادگان  امام سجاد (ع) می باشد که بقعه مبارکه آن در غرب شهر قرار دارد .

نزدیک به سه سال است که  با همت و یاری مردم شهر فارغان ساختمان قدیمی این امامزاده تخریب شده و دوباره بازسازی شده .

آداب و رسوم

گویش هرمزگانی گویشی از زبان فارسی است که در استان هرمزگان به آن تکلم می‌کنند.هرمزگانی یکی از گویشهای زبان فارسی است که ویژگی‌های فارسی کهن را حفظ کرده‌است.گویش مردم بندر عباس و استان هرمزگان آمیزه ای از گویش با ریشه ی پهلوی و زبان های دیگر است . زبان هایی که با ورود اقوام و مهاجرین از کشور های مختلف و حتی از نواحی دیگر کشورمان گویش هرمزگانی را تحت تاثیر خود قرار دادند. از عرب های تازی گرفته تا افریقاییها و پرتقالی ها و هلندی ها و انگلیسی ها و چناچه تاریخ می گوید از دیگر نواحی کشورمان چون لرستان و استان فارس هم مهاجرینی در استان هرمزگان ساکن شده اند که هر قومی ویژگی های زبان خود را وارد گویش هرمزگانی کرده است.به خاطر روابط بازرگانی شماری از واژه‌های اروپایی - پَچ: وصله پینه، تکه (انگلیسی میانه) - تُماته: گوجه فرنگی، انگلیسی (اسپانیایی، مکزیکی) - جوتی: کفش (هندی اردو) - جیک: تاب (دادن) جنبش (انگلیسی) - لیسی: نوعی روسری یا دستمال که زنان روی سر قرار می‌دهند/ انگلیسی (فرانسوی باستان) و عربی نیز در آن دیده می‌شود

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica