روستای رویدر

همه روستاهای استان هرمزگان

روستای رویدر

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
رویدر
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

رویدر شهری است زیبا که در ۱۲۰ کیلومتری شهرستان بندر عباس قرار دارد.این شهر در منطقه ای کاملا کوهستانی قرار دارد و چهار دور آن را کوه فرا گرفته است.

رویدر قدمتی ۸۰۰ ساله دارد که در زمان های قدیم عده ای عشایر در فصل زمستان در دامنه های کوه شب و در تابستان در نخلستان روبروی زمین فوتبال فعلی٬دمپرو و در جوار برکه ی جفتی زندگی می کردند و شغل آنها نیز دامداری و کشاورزی سنتی بوده است.

آنطور که از قدیمی ها نقل می شود دیر زمانی ملخ به رویدر حمله می کند و خوشکسالی نیز به اوج خود می رسد بطوری که بسیاری از مردم ترک وطن می کنند وبه شهری دیگر مهاجرت می کنند و فقط تعداد بسیار کمی در رویدر ماندگار می شوند.اما سال ها بعد مردمانی از لارستان٬رودخانه٬گوده٬فین.... به رویدر مهاجرت میکنند و در رویدر ساکن می شوند که علت اصلی مهاجرت به رویدر این بوده که رویدر چهار دور خود را کوه دارد و مکان امنی برای مردم از دست دزدان بوده و هم اینکه رودخانه ی آب شیرین از آن عبور می کرده.

رویدر تا سال ۴۲ زیر نظر شهرستان لار بوده است اما در سال ۱۳۴۲ قانونی به نام قانون اصلاحات ارزی در ایران بوجود آمد که در پی آن رویدر از زیر نظر لار خارج شد و جز بستک شد.اما بعد از انقلاب اسلامی در سال۱۳۶۵ رویدر از بستک جدا شد ورفت زیر نظر شهرستان بندر عباس و بخش خمیر.

اولین مدرسه ی رویدر مدر سه کاشفی (الفاروق)بوده که در سال ۱۳۳۹ تاسیس شده است.

رویدر آثار تاریخی زیادی دارد که واقعا جالب و دیدنی هستند.از جمله ی این آثار می توان به کرشمه که وسیله ی آبرسانی مردم بوده نام برد از ساخت این اثر آمار دقیقی در دست نیست اما از اولین بازسازی آن حدود ۸۰تا۱۰۰ میگذرد٬قلعه ی روی پر که چون مشرف بر سطح شهر بوده از آن به عنوان برج نگهبانی استفاده می کردند٬بادگیر نخلستان انجیری که متعلق به حاج حسین کاشفی حاکم وقت رویدر بوده است٬مسجد جامع داخل نخلستان رویدر که خیری بندر عباسی به نام میر احمد شمس   به وسیله ی حاج حسین کاشفی ساخته شده است.قدمت این مسجد حدود ۷۰تا۸۰ سال می باشد ٬از دیگر آثار باستانی رویدر می توان به قنات کویردان اشاره کرد.قنات را استادی اهل بستک به نام کلاه سیاه درست  کرده است.

آداب و رسوم

آداب و رسوم مردم رویدر برگرفته از منطقه ی لار و گراش است زیرا در زمان های خیلی قدیم رویدر زیر نظر خوانین لار و گراش بوده است.

رویدر هم در زمان های قدیم مثل دیگر روستاها کد خدا داشته است.نحوه ی انتخاب کد خدا به این صورت بوده که چند نفر معتمد محل یک شخص را انتخاب می کردند و آن را به بخشدار وقت معرفی کرده وپس از تایید بخشدار شخص کد خدا می شده.اسامی کدخداهای رویدر در زمان قدیم به ترتیب به این صورت می باشد:

۱.میر نظام گپ۲.حاج احمد برخوردار۳.محمد یوسف غلام۴محمد فاضلی۵.حاج محمد هاشم۶.محمد فاضلی(برا ی بار دوم)۷.حاج علی فاضلی.

ژاندارمری در سال ۱۹۶۸ میلادی به رویدر آمده و اولین فرمانده ی آن کاکا جان جهانگیری اهل فسا بوده است.

اما سوالی که شاید برای خیلی ها پیش بیاید این است که نام رویدر از چه کلمه ای گرفته شده است؟

رویدر از کلمه ی خاصی گرفته نشده ولی قبلا رودر بوده اما آقای اسفرجانی بازرس کشور که برای نسک بندی زمین های مردم به رویدر آمده بود گفت شهر شما روددر است زیرا این چشمه ی آب شیرین که از رودخانه ی شما عبور می کند هدف خاصی ندارد و به شهرهای دیگر می رود.اما بعد ها سلطان العلما در طی نامه ای به حاج حسین کاشفی حاکم وقت رویدر اعلام کرد روددر جالب نیست واز این به بعد بنویسید رویدر.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica