روستای سرخاء

همه روستاهای استان هرمزگان

روستای سرخاء

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
سرخاء
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای سرخاء به مجموعه آبادیهای دم رودخانه، شوکلات، کلم، مازغمن، شیخ آباد، هووبادی، خانمردو، اسلام آباد، گرکوه، سرخاء پایین، سربند، سیلومی گفته می‌شود که از توابع شهرستان بندر عباس،(با مختصات جغرافیایی ۵۶ درجه و ۳۲ دقیقه طول شرقی و ۲۷ درجه و ۳۸ دقیقه عرض شمالی) در ۵۸ کیلومتری شمال شرقی بندر عباس واقع شده‌است. این روستا از جنوب به بخش تخت از شمال به دهستان سیاهو و از شرق به کوه‌های سرخاء و از غرب نیز به روستای خورگو محدود می‌شود. روستای سرخاء از سطح دریا ۴۰۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در فصول پاییز و زمستان مطبوع و دلپذیر و در تابستان گرم و خشک است. رودخانه جاماش که از کوه‌های هماگ سرچشمه می‌گیرد، با نام جاماش از کنار روستا عبور می‌کند. این رودخانه با نام رود جلابی به خلیج‌فارس می‌پیوندد. درتقسیمات سیاسی آبادیهای بالای سرخاءشامل دم رودخانه، شوکلات، مازغمن، کلم، هووبادی، خانمردو و شیخ آباد، اسلام آباد، گرکوه جزء مراکز جمعیتی دهستان ایسین در بخش مرکزی در شهرستان بندرعباس در استان هرمزگان و آبادیهای جنوبی سرخاء شامل، سرخاء پایین، سربند، سیلومی جزء مراکز جمعیتی دهستان تخت در بخش تخت درشهرستان بندرعباس در استان هرمزگان است.

در خصوص تاریخچه شکل گیری روستای سرخاء با توجه به اینکه اسناد تاریخی در این خصوص در دست نیست لذا کنکاش تاریخی و مطابقت آن با نقل قولها و روایاتی که توسط قدیمی‌ها سینه به سینه نقل شده می‌تواند در روشن شدن موضوع راهگشا باشد. آنچه صحیح تر بنظر می‌رسد سابقه تاریخی آبادیهای سرخاء به دوران صفویه نیز می‌رسد بر اساس نقل قولها ساکنین اولیه منطقه سرخاء در مقطعی از تاریخ به دلیل ظلم و ستم حاکمان ناشی از گرفتن مالیات‌های سنگین با نماینده حاکم آن زمانها مشکل و درگیری پیدا می‌کنند و با توجه به خطر حمله و تعقیب قشون حکومتی اهالی سرخاء تصمیم بر ترک منطقه و مهاجرت می‌کنند (به غیر از یک یا دو خانواده که بنا به دلایلی نتوانستند بقیه ساکنین کاملاً مهاجرت نموده‌اند) و هرگز نیز بر نگشته‌اند. پس از آن نیز در مقاطع مختلف زمانی مهاجرینی از مناطق دیگر در آبادیهای سرخاء ساکن می‌شوند.(برگرفته از وبلاگ سرخاء بر اساس گفتگو با حاج اکرم رضایی)

در خصوص علت نامگذاری سرخاء نیز مواردی متعددی ذکر شده است که مهمترین ان اینست که نام سرخاء به مرور زمان از تحریف (سرخواه) بوده است که از دو کلمه سر (بالا – راس) و خواه (خواستن) تشکیل شده است و با توجه به اینکه سرخاء از مجموعه آبادیهایی زیادی تشکیل شده علت‌های دیگر از جمله تحریف کلمه سرخ خاک به سرخاء (بدلیل وجود معدن خاکسرخ در آبادی کلم که البته طی دهه‌های اخیر نیز بهره برداری می‌شود) از واقعیت دور تر بنظر می‌رسد.(برگرفته از وبلاگ سرخاء بر اساس گفتگو با حاج اکرم رضایی)

آداب و رسوم

از رسوم قدیمی که با شور خاصی در منطقه سرخاء برگزار میشده است، برگزاری مراسم سالیانه زیارت امامزاده بی بی شهربانو (س) بوده است که مطابق این رسم هر سال توسط کدخدای منطقه سرخاء تاریخ و زمان برگزاری مراسم مشخص شده، به سایر مناطق همجوار از جمله پشتکوه ، جغان ، گیشان و... اعلام گردیده و اهالی این مناطق نیز در قالب کاروانهایی در زمان تعیین شده رهسپار زیارت می شدند. در خصوص تعیین زمان برگزاری مراسم مواردی همچون کامل بودن ماه (روشنایی شب) هوای مناسب و فراغت بیشتر مردم در نظر گرفته میشد. بر اساس اقوال مختلف مسیر اصلی تردد کاروانها، مسیری بین مازغمن سرخاء به سمت کهوران و معروف به (شاگو) بوده است که این مسیر در اوایل دهه چهل شمسی توسط اهالی منطقه ( به سرپرستی مرحوم احمد رضایی) بصورت دستی بازگشایی شده بود که البته حق‌الزحمه افراد نیز در قبال دادن گندم به ایشان تامین گردیده است. هر کاروان ( زوار ) با رسوم منطقه خود در طول مسیر به شروه خوانی ، نوحه خوانی و همچنین زدن ساز و دهل محلی و ... می پرداختند و سر و صدای ایجاد شده توسط کاروانها از دور معرف کاروانهای مناطق مختلف بود. در زمان برگزاری مراسم جایگاهی برای حضور ریش سفیدان و کداخدایان مناطق مختلف جهت مدیریت برنامه های مختلف مراسم که در آن ایام برگزار میشد، در نظر می گرفتند. یکی از این برنامه ها رقابت پهلوانان مناطق با یکدیگر بود؛ بنحوی که از قدیمی ها نقل شده، در یکی از این مسابقات پهلوان سابق این رقابتها که فردی تنومند از منطقه پشتکوه بوده برای مسابقه از کدخدای سرخاء (آجب عیسی رضایی) درخواست رقیب میکند که نهایتاً با مشورت بزرگان و ریش سفیدان و نظر مرحوم دادخدا دیوجان ، آقای غلامحسن فروهک که دارای جثه ای به مراتب کوچکتر و نحیف تر از پهلوان پشتکوهی بوده است، عنوان نماینده منطقه سرخاء معرفی میشود که در کمال ناباوری همگان شگفتی ساز شده و رقیب سرسخت خود را شکست می دهد. مراسم زیارت امامزاده بی بی شهربانو (س) - همسر امام حسین (ع) و مادر امام سجاد(ع)- با حضور تعداد زیادی از مناطق مختلف در روزهایی مشخص انجام گردیده و همراه با برنامه ها و مراسم جانبی متعددی بوده است.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica