روستای سیخوران

همه روستاهای استان هرمزگان

روستای سیخوران

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
سیخوران
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای سیخوران منطقه ای رویایی در ۸۰ کیلومتری شمال بندرعباس واقع شده است که در واقع چشم هر بیننده ای را مجذوب به خود می کند و هر کس یک باربه این منطقه سر بزند محال است برای آخرین با باشد که به آنجا می رود. طبیعت سیخوران بسیار دل انگیز بوده و کوه و درخت و رودخانه در یک جا جمع شده اند به گونه ای که انسان یادش می روند که در استان هرمزگان قرار دارد. متاسفانه خشکسالی های اخیر اثراتی را روی رودخانه سیخوران (جاماش ) گذاشته است منتها هنوز شادابی خودش را دارد. سیخوران با اینکه حتی امکانات اولیه رفاهی را ندارد اما همیشه آخر هفته ها پذیرای تعداد زیادی  از دوستداران طبیعت است که خود را برای بیرون کردن خستگی یک هفته کار به آن جا رسانده اند.

موقعیت و تاریخچه

روستای سیخوران از توابع بخش فین شهرستان بندر عباس، با مختصات جغرافیایی 56 درجه و 48 دقیقه طول شرقی و 27 درجه و 40 دقیقه عرض شمالی در  شمال شرق بندر عباس واقع شده است.
این روستا از شمال شرق به کوه شانگ، از شمال و شمال غرب به کوه سیخوران و از جنوب به کوه سرخ محدود می‌شود. این روستا از سطح دریا در حدود 920 متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم معتدل و مرطوب، آب و هوای آن در فصول بهار، پاییز و زمستان دلپذیر و ملایم و در تابستان گرم است.
رودخانه جاماش از میان روستا عبور می‌کند.
قدمت روستای سیخوران به دوره قاجاریه مربوط است. نخستین باغ‌های آن، در زمان پهلوی اول احداث شده و پس از آن نیز، محلی ییلاقی بهشمار می‌رفته است. سیخور، در زبان محلی به نوعی جوجه تیغی اطلاق می‌شود که در گذشته، به تعداد زیاد در این منطقه وجود داشته‌اند. اما دلیل نامگذاری روستا وجود سه خور(دره) هست که در مرکز روستا با هم تلاقی پیدا می کنند (محل فعلی پل سیخوران) از اینرو به سه خوران شهرت یافته و در نهایت با گذر زمان به سیخوران تغییر نام پیدا می کند.
مردم روستای سیخوران به زبان فارسی با گویش بندری سخن می‌گویند. آن‌ها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

ارتفاعات زیبا و بلند سیخوران از نقاط جالب توجه کوهنوردان و طبیعت دوستان منطقه به شمار می‌آیند و رودخانه جاماش از میان آن عبور می کند.
باغ‌های پربار و زیبای این منطقه به صورت پلکانی احداث شده‌اند و به ویژه در بهار و تابستان و به هنگام به بار نشستن میوه‌ها با تنوعی از رنگ‌ها، جلوه‌ای بسیار زیبا و تماشایی دارند

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica