شهر بابل

همه شهرهای استان مازندران

شهر بابل

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
بابل
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

شهر بابل مرکز شهرستان بابل در استان مازندران است. این شهر تقریبا در ۲۳۰ کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده‌است. . شهر بابل از مهم ترین شهر‌های استان مازندران می‌باشد.نام این شهر در روزگاران کهن مامطیر بوده‌است.رفت و آمد دراویش مرعشی باعث رواج کسب و کار در مامطیر شد و نام شهر به بارفروش ده تغییر یافت.مرعشیان تا سال ۱۰۰۶ هجری قمری در مازندران حکومت کردند. در این سال شاه عباس آنان را برکنار ساخت و این منطقه را تابع حکومت مرکزی کرد. در این دوران به نظر برخی تاریخ نویسان رفته رفته نام شهر به بارفروش تغییر یافت و پسوند ده از نامش حذف شد. البته برخی معتقدند که این تغییر نام در اواخر زندیه و اوایل قاجار اتفاق افتاد.

این شهر ظاهراً در اواخر دوران قاجار باول نامیده می‌شد که این نام از رودخانه باول رود که امروزه بابل رود خوانده می‌شود گرفته شده. سرانجام در سال ۱۳۰۶ به بابل تغییر نام داد. بابل را با عنوان «شهر بهار نارنج» نیز می‌شناسند.

آداب و رسوم

جشن نوروز ماه:مردم مازندران در اواسط مرداد ماه جشنی به نام نوروز ماه دارند وقتی که اولین محصول برنج زودرس رسید بعد از جمع آوری و درو با همان برنج غذا درست می کنند و درخارج از روستا جشن پایان کار می گیرند. این مراسم دست مانند سیزده به در است و اعتقاد دارند که این روز را حتما" باید بیرون از روستا به سر برد در واقع این جشن یک نوع سپاسگزاری به درگاه خداوند است.

یکی دیگر از رسم های متداول در روستاهای بابل آیین سنتی (مارمه) است که در نخستین روز سال نو برگزار می شود. (مارمه) به معنای آغاز ماه نو است و بر حسب عادت و تجربه، پسر یا دختر یا ساداتی که قدمش در گذشته منشا خیر و خوشی و برکت بوده است قرآنی را که از شب قبل از آغاز سال نو (ماه سر) در بیرون از خانه قرار داده بود آن را به همراه گل یا سبزه به نشانه میمنت، برکت و خوشبختی به داخل خانه می آورد. ورود (مارمه) به خانه، با ذکر و صلوات و قرائت دعای یا مقلب القلوب همراه است. همچنین در ابتدای سال نو، برگ سبزی نیز بر درگاهی خانه ها نصب می کنند که به نشانه سرسبزی، این برگ تا پایان تعطیلات نوروز به عنوان شگون و طراوت در محل خودش قرار دارد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica