روستای گل محله

همه روستاهای استان مازندران

روستای گل محله

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
گل محله
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای گل محله از توابع بخش گیل‌خوران شهرستان جویبار، با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 54 دقـیقه طـول شرقی و 36 درجه و 42 دقیقه عرض شمالی در 12 کیلومتری شمال غربی جویبار قرار گرفته است.این روستای جلگه‌ای، در ارتفاع منهای 15 متری از سطح دریا قرار دارد. روستاهای علی کلاله، بیکار آیش، کردکلا و شهر کوهی خیل روستای گل محله را در بر گرفته‌اند. روستای گل محله، تحت تأثیر اقلیم معتدل و مرطوب خزری، تابستان‌های معتدل‌ و زمستان‌های نستباً سرد دارد. بیشترین بارندگی آن در فصول پاییز و زمستان و کمترین بارندگی آن در فصل تابستان روی می‌دهد.
شرایط مساعد طبیعی، آب و هوای مـعتدل، اراضـی زراعی مرغوب، امـکان صید ماهی و تالاب‌های طبیعی تأثیر فراوانی در شکل‌گیری سکونت گاهی این روستا داشته است. وجود آرامگاه امامزاده عبدالله در روستا، بیانگر قدمت طولانی آن می‌باشد.مردم روستای
گل محله به زبان مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

آداب و رسوم

مردم روستای گل محله، در اعیاد مـذهبی قربان، غدیر و فطر به جشن و سرور و در ایام محرم و روزهای وفات و شهادت ائمه به عزاداری می‌پردازند.
همچنین، در آستانه سال نو به پـیشواز عـید نـوروز مـی‌روند و دیـد و بـازدید‌های روزهـای عـید نـوروز را بـا تشریفات خاصی برگزار می‌کنند.
بـرگزاری مـراسم‌ شـب یلدا و روزهای سیزده بدر، چهارشنبه سوری، مجمع سری عروسی در روستا رایج است.
کشتی لوچو  ورزش  محلی این روستاست.آوازهای محلی با سازهای محلی لـله وا، سرنا، نی و فلوت در جشن‌های عروسی خوانده و نواخته می‌شود.


 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica