روستای برسه

همه روستاهای استان مازندران

روستای برسه

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
برسه
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای برسه موقعیت و تاریخچه روستای برسه از توابع بخش مرکزی شهرستان تنکابن،  قرار دارد.  آب و هوای آن معتدل کوهستانی با تابستان های مطبوع و زمستان های نسبتاً سرد است. دره سرسبز دو هزار در ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، شرایط طبیعی ویژه‏ای را پدید آورده است. این منطقه فوقالعاده زیبا است و چشم اندازهای بدیع کوهستانی، چمنزار و جنگلهای مرتفع جلگه‏ای دارد. دره دو هزار یک مقصد طبیعت گردی با جاذبه های متنوع است که در شکلگیری سکونت‏ گاه‏های آن و روستای برسه تأثیر فراوانی داشته است. قدمت این روستا به دوره‏های متأخر مربوط میشود. روستای برسه، ییلاقی بوده است، که به مرور به روستا تبدیل شده و عملکرد گردشگری یافته است. مردم روستای برسه به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی سخن میگویند ، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. روستای پای کوهی برسه با بافت مسکونی پراکنده در شیب ملایمی استقرار یافته است و اکثر ساختمانهای آن سقف های شیروانی و دیوارهای گلی دارند.

آداب و رسوم

بچه عوضی : درباره بچه های ضعیف و بیمار انجام می گیرد، پدر و مادر این طور تصور می کنند که این بچه متعلق به جنی هاست نه آدمی و باید عوض شود. در شب چهارشنبه سوری مادر، بچه را زیر درختی دورتر از خانه گذاشته خطاب به جنی ها می گوید: بیایید بچه خودتان را بردارید و بچه مرا به من بدهید. پس از چند دقیقه برگشته کودک را بر می دارد و عقیده دارد که بچه عوض شده سلامتی و نشاط او باز می گردد

اعتقاد مردم بر این بود که درشب چهارشنبه سوری حتماً باید سبزی پلو پخت و کوکو و تخم موغ نیمرو و یا ماهی باید همراه با آن باشد و کترا ( نوعی کفگیر چوبی ) در این شب اصلاً و ابداً نباید به زیر دیگ بخورد و بیشتی یا ته دیگ را نباید با کترا گرفت زیرا اعتقاد داشتند که اگر کترا به ته دیگ بخورد وضع مالی شخص خیلی بد خواهد شد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica