شهر رامیان

همه شهرهای استان گلستان

شهر رامیان

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
رامیان
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

رامیان شهری در استان گلستان ایران و مرکز شهرستان رامیان است.زبان آنان فارسی و ترکی است. فارسی را فارس‌های روستاهای کوهستانی این شهرستان و شاهرودی‌های مقیم این شهر تکلم می‌کنند و زبان ترکهای این بخش، ترکی قزلباشی است که شاخه‌ای از ترکی خراسانی (گرایلی)است.

ساکنان بومی رامیان، فارس زبان هستند که لهجه‌ای شبیه به گویش گرگانی دارند که به نظر می‌رسد گویش اصلی در گرگان قدیم بوده است. این گویش اکنون از شرق شهرستان علی اباد کتول تا شهرستان مینودشت جریان دارد. اقوام فارس بومی رامیان شامل کوهساریان‌ها، کوهساری‌ها، کوهستانی‌ها، منصوری‌ها، رجنی‌ها و ... هستند .

آداب و رسوم

آلاچیق یا "اوی"خانه سنتی قوم ترکمن است که قبل از یکجا نشینی در آن سکونت میکردند.اوی شکلی دایره ای دارد و در آن هیچ جای بالا یا پایین وجود ندارد به این مفهموم که تمام افراد ساکن در آن در یک مرتبه و درجه هستند.

 

عید باستانی نوروز

این عید یکی از اعیاد باستانی و برجسته ایرانیان است که از گذشته ای دور تا به اکنون با مراسمی خاص برگزار شده است. در استان گلستان نیز از اوایل اسفند، در برخی از نواحی، گروه دو نفره نوروز خوانان اشعاری را که به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز سروده شده، می خوانند و از صاحبان منازل مژدگانی می گیرند. مردم مژدگانی دادن را شگون دانسته و مقدم آنها را به عنوان پیام آوران بهار گرامی می دارند. در آخرین چهارشنبه هر سال هم با شادی به استقبال نوروز رفته و با روشن کردن آتش در چند نقطه و پریدن از روی آن جشن می گیرند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica