روستای استخر پشت

همه روستاهای استان مازندران

روستای استخر پشت

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
استخر پشت
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

نام این روستا ابتدا اسطخل پشت بوده است که بعد ها به علت تغییراتی که در گویش مردم ایجاد شد، به استخر پشت معروف شده است . وجود استخری در جنوب این روستا ، موجب شد تا نام روستا به استخر پشت معروف گردد. قدمت روستا  به 300 سال پیش و دوره ی قاجار بر می گردد.  بر اساس روایاتی گفته این روستا در ابتدا در منطقه ی بالادست کوهستانی قرار داشته، که به علت وزش دائمی باد و خرابی خانه های آبادی و به منطقه ی فعلی ( پائین دست کوهستان) جابجا شده است . 
به نقل از پژوهشگران محلی در ضلع غربی استخر پشت، بقایای ده مرزامن وجود دارد ، که مربوط به سالهای 700 هجری قمری است. در حال حاضر این منطقه به نام مزرعه بردم مشهور است . بقایای موجود در کنار امامزاده محمد(ع)، که وجود آرامگاه شیعیان مرزامن را نشان می دهد یکی از آثار آن است

آداب و رسوم
  • دوشاب وترشی پزون:این مراسم در فصل پاییز و با رسیدن میوه های جنگلی انجام می شود. این میوه ها در زبان عامیانه به خارمندی،(برای تهیه دوشاب و به زبان محلی دشو)  ولیک، کاندس (برای تهیه ترشی ) معروفند. مردم پس از چیدن میوه ها از دل جنگل، آن را به خانه حمل می کنند و در یک فرصت معین همه ی خانواده واهل فامیل  جمع می شوند و اقدام به پختن دوشاب وترشی می کنند. این زحمت زیاد بی مزد نیست و روستاییان از این راه امرار معاش نیز می کنند و محصول خودرا به شهر منتقل کرده و در بازارهای محلی به فروش می رسانند.ولی در سالیان اخیر این امر فقط برای مصرف افراد خانه و فامیل تهیه می شود و سهم زیادی در امرار معاش خانواده هاندارد.

 • از عقاید دیگر مردم روستا این است که معتقدند؛ اسب یا آهویی سبز رنگ از داخل استخر به بیرون می آید و اسب یا آهویی دیگر آن را به درون استخر کشیده و به همین دلیل در روز عید قربان صداهایی از استخر شنیده می شود!

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica