روستای روستای لیوس

همه روستاهای استان خوزستان

روستای روستای لیوس

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
روستای لیوس
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

وستای لیوس در ۷۳ کیلومتریشمال شهرستان دزفول با مختصات جغرافیایی ۴۸ درجه و ۴۵ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۴۵ دقیقه عرض شمالی از توابع دهستان سید ولی الدین بخش سردشت دزفول واقع شده است . علی رغم گذشت سالیان زیاد از عمر این روستای تاریخی در بافت کهن خانه ها هنوز هم شاهد نحوه معیشت ،فرهنگ و سنن ،گویش ، آداب و رسوم و برپایی مراسم مختلف به شیوه کاملاً سنتی می باشیم.
این روستا علاوه بر بافت زیبای تاریخی خانه ها ، دارای جاذبه های گردشگری طبیعی و بکر شامل کوهستانها ،مراتع بسیار زیبا ، باغهای میوه ، رود خانه، آبشار و … می باشد . که در فصول بهار و پاییز و زمستان به علت آب و هوای مناسب میتواند پذیرای گردشگران زیادی از سراسر جهان باشد.
این روستا از شمال غربی به کوه لنگر و از غرب به درة کول محدود می‌شود. ارتفاع آن از سطح دریا ۹۷۰ متر می‌باشد و آب و هوای معتدل کوهستانی دارد.

قدمت روستا :
بافت کنونی روستای لیوس سابقه ای بیش از هفتصد سال دارد . به دلیل اینکه برخی از ابنیه روستا کتیبه ای مبنی بر آن تاریخ را دارد ( مانند منزل حیدر عباسی) با این حال ، وجود آسیاب هایی با قدمت دوره ساسانی ، پیشینه این منطقه را به دوره جنگ ایران و روم می برد و به استناد تحقیقات گروهی از ایتالیایی ها نام این روستا لیوس، قسمتی از نام یک سردار رومی گرفته شده است ، نام گذاری روستای همجوار آن به اسم” سزار” نیز مؤید این مدعاست.

معماری روستا :
این روستا دارای یک سبک خاص معماری می باشد که از تمام بخشهای موجود در یک ساختمان استفاده بهینه می گردد. به طور مثال از ستونهای ساختمان به عنوان انبار گندم استفاده شده است یا طراحی و جنس مصالح ساختمان به گونه ای بوده که در فضاهای مختلف دمای مورد نیاز برای نگهداری اجناس و مواد مورد نظر را داشته باشد. درها و پنجره‌ها چوبی هستند و جهت‌گیری واحدهای مسکونی به منظور بهره‌گیری از حرارت و نور خورشید به سمت جنوب می‌باشد.


معابر عمومی آن دارای ویژگی خاصی می باشد و به گونه ای طراحی شده که سرعت و سلامت برای عابر در رسیدن به محل فعالیت در اطراف روستا یا برگشت به منزل فراهم باشد. به دلیل اینکه غالب مصالح به کار رفته در این روستا از سنگ است . روستای لیوس به روستای سنگی دزفول نیز مشهور است.

آداب و رسوم

مراسم عروسی در روستای تاریخی لیوس :
تمامی مراحل برپایی مراسم عروسی در این روستا از خواستگاری تا جهاز برون ، حنابندون  و عروسی به شیوه کاملاً سنتی و با حضور ریش سفیدان فامیل برگزار میشود.
مراسم خاص تولد اولین فرزند:
به هنگام متولد شدن اولین فرزند، توسط پدر و مادر و پدر بزرگها و مادر بزرگهای نوزاد مراسم زیبا و اصیلی برپا میشود.
جشن اولین باران :
هرساله در آغاز فصل زمستان زمانی که برای اولین بار باران میبارد اهالی روستا به برکت نزول این رحمت الهی اقدام به برپایی جشن و مراسم شکرگزاری میپردازند.


جشن شروع کشت و کار :
تمامی کشاورزان روستا در آغاز فصل کشت و زرع ، دور هم جمع میشوند و با تقسیم نمودن وظایف و کارهاٍی مختلف به افراد به صورت متحد و گروهی تمامی مراحل از کاشت تا برداشت محصول را در زمینهای یکدیگر انجام میدهند.به گونه ای که هر یک از افراد موظف به انجام کار خاصی مانند تهیه ابزار و ادوات کشاورزی،تهیه کود ،حفر جوی های آب ،بذر پاشی و… میشود.
مراسم تعزیه :
در برگزاری مراسم تعزیه داری اباعبدا.. الحسین علیه السلام  نیز این روستا براساس سنت و اعتقادات مذهبی خود ، با درست کردن علم و پرچم و … اقدام به انجام مراسم سنتی
“روستا گردون ” نموده که مقصد نهایی آنها روستای گوشه میباشد .

دهل و سرنا اصلی‌ترین سازهایی هستند که در اجرای موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کپو، چوقا، قالی، سیاه چادر و حصیر مهم‌ترین صنایع دستی مردم این روستا است که به دست هنرمندانه زنان و دختران روستایی تولید می‌شود. از بهترین سوغاتی‌های این روستا می‌توان به ترشی انار و صنایع دستی روستا اشاره کرد.
غذاهای معروف محلی این روستا شامل کباب بره و آبگوشت محلی است.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica