روستای شیخ مهدی زندیها

همه روستاهای استان خوزستان

روستای شیخ مهدی زندیها

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
شیخ مهدی زندیها
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای شیخ مهدی زندی‌ها از توابع شهرستان ایذه در 250 کیلومتری اهواز در شمال شرقی استان خوزستان در 15 کیلومتری شهر دهدز واقع است. نام این روستا بر گرفته از امامزاده‌ای است که در ان محل مدفون است.این روستا از لحاظ تاریخی با وجود سنگ‌نوشته ها و بقایا خرابه‌های منازل قدیم و قبور قدیمی باستان شناسان قدمت آنرا به 750 سال قبل تخمین زده اند. که البته از آن زمان تا چند دهه قبل فقط در مواقع تابستان با توجه به وجود آب شرب ساکنان روستای دره غریب زندیها چند روزی به استراحت در آن گذرانده و بعد به ییلاق رفته و در اوایل پاییز بعد از برگشت از کوچ تابستانه چند روزی استراحت کرده و به روستای پایین تر یعنی دره غریب برمی‌گشتند.
پس از انقلاب چند خانوار ، با توجه به شرایط جدید و دسترسی‌های ایجاد شده و شرایط مناسبتر به منطقه‌ی بالاتر کوچ کردند که بعدها به شیخ مهدی زندی‌ها نام گرفت ، اوایل سه خانوار در این ناحیه ساکن شده بودند با توجه به رضایت آنها از سال 60-64 تقریبا بیشتر  خانوارهای ساکن روستای دره غریب به روستای جدید مهاجرت کردند .

ویژگی‌های جغرافیایی روستا:
این روستا کوهسنانی بوده  که زمستانهای سرد و برف‌گیری دارد و در تابستان هوای خنک و لطیفی دارد.پوشش گیاهی این روستا از درختان بلوط می‌باشد که با توجه به روحیات لطیف مردم مناطق احساس خوبی به این درختان دارند و با آنها خاطرات زیادی دارند.در این روستا با توجه به کوهستانی بودن آن جانورانی مثل گرگ و کفتار و روباه زیاد دیده می‌شود.

 

 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica