شهر هرند

همه شهرهای استان اصفهان

شهر هرند

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
هرند
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

هَرَند شهری است در بخش جلگه شهرستان اصفهان استان اصفهان ایران. این شهر در بخش خاوری استان اصفهان در 85 کیلومتری شهر اصفهان بسوی نائین، در سرزمینی که کوه و کویر به هم می پیوندند، جا گرفته است.این روستای بزرگ که مردم آن خوش می‌دارند که آن را شهر بنامند، فاصله 52 درجه و26 دقیقه طول جغرافیایی از نصف النهار گرینویچ وپهنای جغرافیائی 32 درجه و33 دقیقه و بلندای 1540 متری از روی دریا است . از شمال به دشت و از جنوب به رودخانه زاینده رود می‌رسد و راه آهن سراسری اصفهان ، کرمان از 5 کیلومتری وجاده سراسری اصفهان نائین- یزد از 18 کیلو متری شمال آن ورودخانه زاینده رود از 13 کیلومتری جنوب آن می‌گذرد.این شهر در سال 1372 هـ.ش توسط تقسیمات کشوری به‌عنوان مرکز بخش جلگه گریده شد.
چنین می نماید که این روستا در هزاره‌های گذشته، گودالی بزرگ بوده است که آب باران بدان می ریخته و این آب برخی را بسوی خود کشانده و به کشت و کار واداشته است. سپس نیاز بیشتر مردم به آب، سبب کندن قنات شده است. در هرند، کوه و کویر به هم می‌رسند و این چگونگی سبب شده است زمین آن آبریزگاه کوه‌های جبل باشد و زمینه مناسبی برای آب ارزان فراهم کند. سپس مردم با ساختن مزرعه هایی چون خوادینان وبشنوقباد و جزء آب و دژچه، به کشاورزی و دامداری پرداخته اند.
ساختمان های کهن و برج و باروها و قنات ها و مزرعه‌ها و کشت زارهای باستانی آن گویای کهنسالی این روستای خشک و کویری ست. مزرعه خوادینان ، حسین آباد، بشنو قباد ، جزء آب و دژچه، در زمزه این نمادهای باستانی ست. از مردان نامدار این دیار می‌توان از "آبسا"، که یکی از وزرای اردشیر بابکان بوده است نام برد. مردم هرند، پیش از یورش عربها به ایران، زرتشتی بوده اند. مسجد جامع محله کُشته در این روستا، تاریخی ترین بنای دوران پیش از اسلام است که گویا آتشکده‌ای بزرگ بوده است و موبد موبدان درآن پیش نیایشگر آن بوده است.
روزگاری مردم در پگاه هر بهار به "باغ آبروان"، که در سده گذشته " باغ دو سید" نام گرفت، می‌رفتند و آنجا گام زنان به کشتزار کهنسال و دلگشایی بنام " هرند آفرین" می‌رفتند وپس از این گشت و گذار به کار روزانه می‌پرداختند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica