شهر کهریزسنگ

همه شهرهای استان اصفهان

شهر کهریزسنگ

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
کهریزسنگ
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

کَهریزسَنگ شهری است در بخش مرکزی شهرستان نجف‌آباد استان اصفهان ایران. کهریزسنگ از قدمتی چند هزار ساله برخوردار است همانگونه که در یادداشت‌های بجا مانده از زرتشتیان ساکن کوه آتشگاه بر میآید قدمت این شهر به زمان هخامنشیان بر میگردد.
کهریزسنگ محلی است که ساسانیان در آنجا به انبار سلاح و آذوقه جنگی اهتمام میورزیدند. نامگذاری کهریزسنگ به این دلیل است که نخستین انسانهائی که وارد این شهر شدند برای بدست آوردن آب اقدام به حفر کهریز میکردند اما هر آنچه میکندند به تکه‌های بزرگ سنگ برخورد میکردند. به همین دلیل نام این شهر را کهریز سنگ گذاشتند یعنی محل کهریزهای پر از سنگ. در سال 1379 نام این شهر به صفائیه تغییر پیدا کرد که دوباره و با مخالفت اهالی این شهر همان کهریز سنگ گذاشته شد. کهریز سنگ از نظر قدمت بسیار زیادتر و قدیمی تر از شهرستان نجف آباد است به گونه ای که نجف اباد قدمتی از دوران صفویه دارد اما کهریزسنگ قدمتی چند هزار ساله دارا است.

شهر کهریزسنگ  در 18 کیلومتری غرب اصفهان و 8 کیلومتری شرق نجف آباد در محدوده شهرستان نجف آباد واقع شده است و در امتداد جاده اصفهان نجف آباد میباشد بطوریکه نیمی از ساختار آن در ضلع جنوبی و نیمی دیگر در ضلع شمالی این جاده قرار گرفته است . این شهر در همسایگی  خود  شهرهای   گلدشت ( توابع نجف آباد ) در غرب  کوشک(توابع خمینی شهر) در شرق قهدریجان (توابع فلاورجان ) در جنوب و روستای اصغرآباد از توابع خمینی شهر در شمال را دارد بعبارتی مرز بین شهرستان نجف آباد، خمینی شهر و فلاورجان میباشد.

موقعیت جغرافیایی آن نسبت به خط استوا  َ 33.35  عرض شمالی و َ51 . 24 شرقی نسبت به نصف النهار گرینویچ میباشد.

نام این شهر از دو بخش کهریز به معنای قنات و سنگ تشکیل شده و به معنای کهریزی که در سنگ حفر شده میباشد و بر اساس آنچه از گذشتگان سینه به سینه نقل شده زمانی که این آبادی بنیاد  آن گذاشته شد و بنیان گذاران آن تصمیم به حفر قنات گرفته اند با یک لایه سنگ برخورد می کنند که در دل سنگ قناتی حفر می شود   در آن زمان این آبادی به نام کهریزسنگ معروف شده است این شهر دارای کوچه های عریض و مستقیم در آبادی و باغات میباشد و دارای نقشه کاملاً مهندسی و پیشرفته  است بطوریکه در کمتر کوچه ای پیچ وخم مشاهده می شود. بطوریکه نقل شده است طرح و نقشه شهر و باغات آن توسط مرحوم شیخ بهایی ارائه شده است  و اینک می توان گفت کوچه  و خیابانهای شهر با این قدمت در کشور بی نظیر است.

در گذشته اسم این محل علی آباد بوده است و مردم به جهت انجام کشاورزی اقدام به احداث قنات نموده‌اند و نام قنات در گذشته کهریز بوده است و چون قناتهای این منطقه (به دلیل موقعیت جغرافیایی) به سنگ برخورد می‌کرده از آن به بعد به نام کهریزسنگ معروف شده است.

شهر کهریزسنگ تا سال 1382 بعنوان روستا و مرکز دهستان صفائیه شناخته می شد که با درخواست مردم و پیگیری شورای اسلامی دوره اول و دوم به شهر تبدیل گردیدو پس از آن مدیریت شهر توسط شهرداری انجام می گیرد.طبق آخرین گزارش سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در سال 85 جمعیت این شهر بالغ بر 8365 نفر بوده که در 1600 خانوار زندگی می کنند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica