شهر فولادشهر

همه شهرهای استان اصفهان

شهر فولادشهر

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
فولادشهر
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

فولادشهر شهری است در بخش فولادشهر شهرستان لنجان استان اصفهان ایران. این شهر در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان در محور ارتباطی اصفهان شهرکرد واقع شده‌است. این شهر با مساحتی بالغ بر ۷۷۰۰هکتار یکی از سه شهر جدید در اصفهان می‌باشد. فولادشهر در میان فاصله ارتفاعی ۱۶۲۰ تا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا واقع شده‌است، این شهر تقریباً به شکل نیم دایره می‌باشد.

این شهر از شمال به شهرستان فلاورجان، از جنوب به کارخانه ذوب آهن و اراضی شهرستان لنجان، وبه مرکز شهرستان زرین شهر از شرق به کوه نمتک و از غرب به رشته کوه پنجی محدود می‌باشد.ارتفاعات این شهر یکی رشته کوه پنجی در غرب و رشته کوه اشترجان در جنوب و عوارض طبیعی مارماضه و فشارچه در داخل محدوده شهر می‌باشد.فولادشهر دارای پنج مرکز آموزش عالی و همچنین یک ورزشگاه بزرگ است. در آینده نزدیک قرار است یک خط متروی روباز از اصفهان به سمت فولادشهر کشیده شود. فولادشهر از اقوام مختلف سراسر ایران مهاجر داشته‌است که بیشتر جمعیت این شهر از ساکنان قبلی استان‌های چهارمحال بختیاری وخوزستان هستند.

فولادشهر در سال ۱۳۴۲ برای اسکان کارمندان ذوب آهن تأسیس شد و از سال۱۳۶۳ به عنوان یک شهر جدید فعالیت خود را اغاز نمود وهم اکنون حدوده 25000 نفر جمعیت داردو زیرمجموعه بخش مرکزی لنجان به مرکزیت زرین شهر می باشد. هم اکنون بعلت نزدیکی به مرکز استان و همچنین دسترسی آسان به صنایع بزرگی همچون ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه و همچنین کارخانه سیمان سپاهان به مکانی مناسب جهت اسکان تبدیل گردیده. دیگر مزایای زندگی در این شهر جدید نزدیکی به مراکز آموزش عالی همچون دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد می‌باشدازجمله مراکز آموزش عالی در این شهر می‌توان به مرکز اموزش عالی غیر انتفاعی امین مجتمع امورش عالی فولاد و همچنین مرکز آموزش عالی غیر انتفاعی فرزانگان اشاره کرد.

فولادشهر جوان ترین مرکز شهری شهرستان لنجان به شمار می‌آید و از قدمتی 30 ساله برخوردار است. این شهر در آغاز توسط کارخانه ذوب آهن و با هدف اسکان شاغلان مهاجر کارخانه و نیروهای متخصص خارجی (روسی) بنا گردیده و به عنوان شهرک خوابگاهی متعلق به کارخانه تا سال ۱۳۶۰ صرفاً توسط جمعیت شاغل در این کارخانه مورد اسکان قرار می‌گرفت. لیکن از اواسط دهه ۶۰ به بعد به تدریج و در طی روندی سریع از تملک کارخانه مذکور درآمده و به شهرهای تحت اداره وزارت کشور پیوست.

مهاجرین جنگ با عراق که آغاز جنگ و اشتغال در بخش قابل توجهی از سرزمین خوزستان، زاد و بوم خویش درترک کرده و با مهاجرت به مناطق امن تراز جمله منطقه لنجان نو بنیاد شهر فولادشهر اسکان داده شده‌اند و بعداً با آغاز سیاست کارخانه ذوب آهن در فروش املاک و مستقلات خود در این شهراقدام به خرید جایگاه‌های خود از کارخانه و اسکان دائمی در فولادشهر نمودند. روستاییان نیز از دیگر گروه‌های اسکان یافته در فولادشهر می‌باشند که پس از انقلاب به واسطه پایی بودن سطح زندگی و کاهش منابع و بهره مندی از امکانات اشتغال در زادگاه خود به نسبت زندگی شهری و به امید بهره مندی از امکانات بهتر زندگی روستاهای خود را متروک گزارده و با مهاجرت درون منطقه‌ای راه شهرهای هم جوار به ویژه فولادشهررا در پیش گرفته و در جایگاه‌های مذکور اسکان نموده‌اند.

جمعیت فولاد شهر بنا بر سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۷۵، تعدا ۳۹۰۰۶ نفر و بر اساََس گزارش شبکه بهداشت و درمان شهرستان در سال ۱۳۸۰ از تعداد ۴۵۷۷۶ نفر برخوردار بوده است، آمارهای مذکور نرخ رشد جمعیت در طول ۵ سال حد فاصل سالهای مذکور را در حدود ۱۸% نشان می‌دهند و بیانگر شدت قابل تعمق مهاجرت به این شهر می‌باشد.

 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica