شهر کرکوند

همه شهرهای استان اصفهان

شهر کرکوند

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
کرکوند
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

کرکوند یکی از شهرهای استان اصفهان در ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان مبارکه قرار دارد.کرکوند از طریق اسکان یک قبیله کوچ نشین و به احتمال قوی در دوره مغول و به‌دنبال اصلاحات غازان خان بوجود آمده است این مطلب را ساختار دستوری واژه کرکوندکه دارای پسوند اتصاف قبیله‌ای و عشیره‌ای است نیز تأیید می‌کند در اسناد و مدارک باقیمانده از دوره صفوی بویژه در طومار شیخ بهایی کرکوند با همین نام آمده است . شواهدی وجود دارد که مرکزیت این محل در اوایل دوره صفویه و پیش از آن در شمال محل فعلی در سمت غرب ده کهنه باغ معروف به باغ نواب بوده است.

 


در سمت غرب باغ نواب که تا چندی پیش در سال قبل هنوز بعضی از سنگ مزارهای آن موجود بوده است . تاریخ سنگها و موقعیت محل گویای برجسته خاندان صفوی بنام میرزا رضی نوه دختری شاه عباس اول می‌داند و او همان کسی است که به جرم تصرف در موقوفات بدستور شاه عباس دوم اموالش توقیف و خودش کور شد . خیر آباد ا... قلی خان یکی از محله‌های کرکوند روستائی است که در دوره صفویه به همین نام موسوم بوده است سیاهبوم در آن زمان رمضان آباد و باغشاه یکی از مزارع محله سورچه پائین از روستای دوره قاجار که تابع سمیرم و در اوایل دوره پهلوی جرو دهستان اشیان و تابع لنجان علیا بوده است.

جمعیت شهر کرکوندطبق آمارسازمان مدیریت و برنامه ریزی در سال 1379 بالغ بر 6840 نفر و طبق آمار خانه بهداشت بالغ بر 9000 نفر می‌باشد درصد جمعیت باسواد این شهر 84,9 درصد و این نسبت برای افراد لازم التعلیم 98,7 درصد بوده است . مردم از فرهنگ و روحیه اشتراک مساعی خوبی با یکدیگر برخوردارند . وجود مقبره امامزاده حلیمه خاتون در این شهر از ویژگیهای دیگر آن می‌باشد که اهالی وجود آن را برای شهر و ساکنین موجب برکت و حفظ شهر در مقابل خشکسالی و بلایای مختلف می‌دانند .

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica