شهر ترکالکی

همه شهرهای استان خوزستان

شهر ترکالکی

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
ترکالکی
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

تُرکالَکی (با تلفظ Torkālakī) یکی از شهرهای شهرستان گتوند در استان خوزستان، کشور ایران است و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۵۳۰۰ نفر جمعیت داشته است. این شهر در دوران دفاع مقدس ۵۵ شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

بنابر اقوال معروف، درگذشته عده‌ای از ترک‌های قشقایی تیره لَرکی از جنوب ایران به عقیلی مهاجرت کردند. ابتدا در محلی بنام ترک آوا (ترک آباد) واقع در شمال شهر سماله و غرب روستای بدیل ساکن شدند. مدتی در آنجا بودند تا در قرن دهم ه.ق، به محل فعلی شهر ترکالکی آمده و ساکن شدند و چون به ترکان لرکی معروف بودند این مکان، ترکالکی نامیده شد.

لغت نامه دهخدا به نقل از کتاب فرهنگ جغرافیای ایران جلد ۶ در مورد ترکالکی نوشته است، ترکالکی دهی است از دهستان عقیلی در توابع شهرستان شوشتر که در شش هزار گزی شمال باختری روستای سماله و ۲۵۰۰۰ گزی شمال باختری راه شوسه شوشتر به مسجد سلیمان قرار دارد، کوهستانی و گرمسیر است و ۱۲۰۰ تن سکنه دارد و آب آن از رود کارون و چاه، محصول آن غله و پنبه است، شغل مردم آن زراعت و صنایع دستی آن قالی بافی است. راه مال رو و دبستان دارد و ساکنین آن از طایفه بختیاری می‌باشد.

طبق مصوبه هیأت دولت جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۶ هجری شمسی، روستای ترکالکی به شهر تبدیل گردید و آقای مهندس البرز باقری به عنوان اولین شهردار آن انتخاب شد.

 

آداب و رسوم

اهالی شهر ترکالکی، بختیاری (از طوایف چهارلنگ و هفت لنگ)، ترک، لرستانی، شوشتری، دزفولی، گتوندی و عرب می‌باشند. بر اساس سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی، تعداد ۱۰۴۷ خانوار بالغ بر ۵۳۰۰ نفر جمعیت در آنجا زندگی کرده که از این تعداد ۲۷۰۶ نفر مرد و ۲۵۹۴ زن بوده و تعداد ۳۹۹۸ با سواد و ۷۶۴ نفر بی سوادند.شغل اکثر مردمان ترکالکی کشاورزی و دامپروری است و مزارع آن توسط رودخانه کارون آبیاری می‌شود.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica