شهر عماد ده

همه شهرهای استان فارس

شهر عماد ده

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
عماد ده
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

شهر عمادده از توابع بخش صحرای باغ در شهرستان لارستان در جنوب استان فارس در ایران واقع شده‌است. این شهر در « بخش صحرای باغ » آخرین مرز لارستان و استان فارس به استان هرمزگان است. عمادده تنها شهر صحرای باغ می‌باشد.جمعیتش در حدود ۵٫۰۰۰ نفر می‌باشد. البته در اطراف عمادده چند روستای کوچک وجود دارد که تعداد جمعیت آنها در حدود ۱۰۰۰ نفر می‌رسد.

در دوران بسیار دور نام این روستا «آستاس» بوده‌است. در قرن هفتم هجری قمری یکی از علماء شریعت بنام «عماد انصاری» ملقب به (عماد الدین) در این روستا «استاس» سکنا می‌شود، بعد از مرگ او شهر از «آستاس» به «عمادده» تغییر نام می‌یابد. به روایتی دیگر چون این روستا از روستاههای دیگر بزرگ‌تر بوده آن را پایه و ستون که در عربی به آن عماد گویند. به گویش محلی این شهر «مَیده» نامیده می‌شود، برخی که از نژاد عرب هستند که روستارا «سَیــِدَه» نام گذاری کرده‌اند. شهر عمادده کنونی بر روی انقاض ده تاریخی آستاس بنا شده‌است. اکنون نیز در نزدیکی این شهر، روستای کوچکی با همین نام (استاس) همچنان پا برجاست.

از بناهای تاریخی که در شهر عمادده بر جای مانده‌است، می‌توان از بارگاه سید ابوالفضل شاه سیف الله قتّال از بزرگان قرن هفتم هجری، غاری باستانی متعلق به دوره زرتشتیان مشهور به نام بنوو نام برد و همچنین قلعه قلات و سنگ نوشته‌هایی که گویا از مقابر قدیمی به دست آمده‌است، نام برد. همچنین آرامگاه سید محمد عمر سیف الله القتال در این روستا واقع است.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica