شهر خوزی

همه شهرهای استان فارس

شهر خوزی

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
خوزی
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

نام شهری از توابع بخش وراوی در شهرستان مهر در جنوب استان فارس در جنوب ایران واقع شده‌است. کشاورزی و دامداری از جمله شغل اکثر مردم این شهر می‌باشد.

بقایای چاهی بنام چاه حسن و حسین هم هنوز در آنجا قرار دارد همچنین بقایای ظروف سفالی و سنگ قبر و غیره در آنجا یافت شده است.

بعد از مدتی طولانی که مردمان خوزی دوم در آنجا به زندگی ادامه می دهند باز هم به علت شیوع بیماریهای همه گیر که مجبور بودند خانه خود را رها کنند و علت های دیگری که باز هم نا معلوم است از آنجا نقل مکان کرده و تعدادی از آنها که که از بیماریها جان سالم به در برده بودند، به طرف مکان فعلی خوزی میدان امام خوزی کنونی کوچ می کنند و در آنجا خوزی سوم را بنا می نهند و خانه های خود را می سازند و زندگی خود را شروع می کنند کم کم جمعیت آنها زیاد تر شده و در اطراف خانه های خود به کشاورزی و دامداری نیز مشغول می شوند.بعد از مدتی قلعه ای بنا می کنند و خانی در آنجا مستقر می شود که بنای قلعه هنوز هم پابرجاست و در کنار آن برکه های آب شیرین می سازند.در اطراف روستا و خانه هایشان حصار و دیواری می سازند و چند دروازه برای ورود و خروج خوزی بنا می کنند که دروازه اصلی آن به نام شهروند معروف بوده است.

زندگی مردم هم ادامه داشته و در کنار آن دامداری و کشاورزی به خصوص در زمینهایی بگدون و شلدون و غیره که آب آنها از قنات هایی که در کوه حفر شده بوده تامین می کردند، همچنین چند حلقه چاه نیز در مکانهای مختلف خوزی حفر کرده بودند که از آب آنها استفاده می کردند.

زندگی در خوزی سوم ادامه داشت و کم کم خوزی گسترش می یابد و جمعیت نیز بیشتر می شود تا اینکه در حال حاضر به طرف زمین های بالا دست خوزی که بنام شهرک معروف است روی آورده اند و در حال حاضر پتانسیل شهر شدن درخوزی وجود دارد زیرا هم جمعیت زیاد شده و هم خوزی گسترش یافته است این خلاصه ای از پیشینه تاریخی خوزی که البته نام دیگری بنام هوزی با هزّی نیز دارد که نام قدیم آن می باشد که البته این کلمه در قرآن کریم نیز ذکر شده است (سوره مریم آیه 25) و در واقع چون دو سه بار مکان خوزی جابه جا شده و تکان خورده و از جایی به جای دیگر رفته است این اسم را برایش برگزیده بودند.

نام فعلی خوزی نیز به معنی محل کاشت نیشکر است، خوزی یعنی محلی که در آن نیشکر کشت می شده است و هم می توان گفت که این اسم هم بخاطر این است که احتمالاً در آن زمان در خوزی قدیم نیشکر کاشت می شده به این اسم معروف شده است این بود تاریخچه خوزی که به نام اولیه آن که به چند صد سال قبل باز می گردد که آثاری چون دو امامزاده محمد پایینی و بالایی و همچنین قبرهایی در کوه معروف به استودانها و قناتهایی که در کوه وجود دارد و همچنین آسیاب های متعدد و چاههای قدیمی و غیره دلیل محکمی براین گفته می باشد.

 

آداب و رسوم

مردم شهر همگی مسلمان و دارای مذهب شیعه و نژاد آنان آریایی و زبانشان فارسی است

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica