شهر احمد آباد مستوفی

همه شهرهای استان تهران

شهر احمد آباد مستوفی

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
احمد آباد مستوفی
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

احمدآباد مستوفی در فاصله هفت کیلومتری جنوب غربی شهر تهران واقع شده است. روستای احمدآباد مستوفی قدمتی به اندازهٔ چهارصد سال دارد و از روستاهای قدیمی تهران به شمار می‌آید.احمدآباد مستوفی روستایی بود که با توجه به وسعت، جمعیت و پتانسیل‌های موجود و درخواست‌های شهروندان و توجهات دولت، ۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۱ و بر اساس دستور ریاست محترم جمهور (محمود احمدی نژاد) به یکی از بخش‌های شهرستان اسلامشهر تبدیل و مرکز این بخش نیز شهر احمدآباد مستوفی در نظر گرفته شد.بعد از اجرای مصوبهٔ دولت مبنی بر شهر شدن احمدآباد مستوفی، دهیار سابق، جناب آقای مهدی‌پور کاظم از سوی استاندار محترم استان تهران به عنوان نخستین شهردار احمدآباد مستوفی معرفی و طی مراسم ویژه‌ای، حکم استاندار به ایشان ابلاغ شد.

این گونه نقل شده که روزی احمد شاه قاجار در حال عبور از کنار روستایی خوش آب و هوا، تصمیم می‌گیرد که یک روز در آنجا سکنی گزیند. این روستا در واقع ملک مستوفی الممالک به حساب می‌آمد. بعد از اتراق احمد شاه در آن روستا، مستوفی الممالک، که متوجه علاقه شاه به روستا می‌شود تصمیم می‌گیرد که آن را خدمت احمد شاه پیشکش کند. به این ترتیب بود که نام روستا، با ترکیب نام احمد شاه قاجار و مستوفی الممالک به احمدآباد مستوفی تبدیل می‌شود.البته این داستان از سوی قدیمی‌های روستا نقل می‌شود و جزء تاریخ شفاهی روستای احمدآباد مستوفی محسوب می‌شود.در واقع هستهٔ اصلی روستای احمدآباد مستوفی یک قلعه یا دژ بوده است که هم اکنون نیز بخش‌هایی از دیواره‌های آن باقی‌مانده است. بومیان اصلی روستا در این دژ سکنی داشته‌اند.

 

آداب و رسوم

احمدآباد مستوفی به لحاظ فرهنگی و جمعیتی، ترکیبی از اقوام مختلف ایران است که این اقوام مهاجر در کنار بومیان شهر و دوشادوش یکدیگر شهر را هدایت می‌کنند و در رشد و پیشرفت آن مشارکت می‌نمایند و در طول دوران دفاع مقدس نیز شهدای گرانقدری را تقدیم میهن عزیزمان کرده و جمعی از جانبازان و ایثارگران عظیم الشان در این شهر زندگی می‌کنند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica