شهر فردوسیه

همه شهرهای استان تهران

شهر فردوسیه

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
فردوسیه
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

فِردوسیه یکی از شهرهای استان تهران در ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان شهریار قرار دارد.دهستان فردوسیه شامل روستاهای فردوس، عباس‌آباد، عبدآباد، خاوه، یوسف آباد صیرفی، رامین و وسطر می‌باشد که در این میان محله فردوس نسبت به دیگر محلات از قدمت بیشتری برخوردار می‌باشد.

کوی گل‌ها و شهرک مصطفی خمینی از محله‌های بخش شرقی این شهر هستند و از نقاط دیدنی آن امام‌زاده جعفر است. جاده‌های پرپیچ‌وخمی درون و پیرامون فردوسیه را دربر گرفته‌اند.مدارس جهاد، ابوریحان بیرونی، امامت و باقرالعلوم از مدرسه‌های این شهر هستند.

از جمله اقوام اصیل منطقه فردوس می‌توان به اقوام نفریه، افشار و بهارلو اشاره کرد که بیش از یک قرن در این منطقه سکونت دارند. در حال حاظر مردم مناطق استان زنجان و همدان با توجه به کمبود کار در مناطق خود به این نواحی مهاجرت کرده و بخش اعظم مهاجرین این منطقه را تشکیل داده‌اند.

امکانات
جاده رباط‌کریم به شهریار و رودخانه شادچای از شرق این شهر می‌گذرد و کارخانه ایران‌آهار، مرغ‌داری، رنگ‌سازی و کارخانه در شمال غربی فردوسیه و نزدیک به آبادی قصطانک واقع شده‌اند. مجتمع صنعتی فردوسیه در 500 متری جاده اصلی فردوسیه و 6 کیلومتری شهر شهریار و 37 کیلومتری تهران قرار دارد.
کتابخانه عمومی شهدای شهر فردوسیه با 450 متر زیربنا که از نظر فرم و ساخت درجه سه به شمار می‌رود می‌تواند دو هزار نفر را پوشش دهد و گنجایش نگهداری از 12 هزار جلد کتاب را دارد.
پارک 15 هزار متری ولیعصر در فردوسیه که در سال 1387 گشایش یافته دارای وسایل بازی کودکان، وسایل ورزشی بزرگسالان، زمین اسکیت، زمین چمن مصنوعی، آلاچیق و محل تجمع خانواده هاست. خارج از این محدوده نیز فضایی به احداث مجتمع تجاری و تالار اختصاص داده می‌شود. در همان سال پنج پارک محلی دیگر نیز گشایش یافت. از فضای 15 هزار متری پارک ولیعصر شهر فردوسیه شهریار، 10 هزار متر آن فضای سبز است. در آن سال سرانه فضای سبز فردوسیه 11 متر مربع گزارش شده‌است.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica