شهر چهاردانگه

همه شهرهای استان تهران

شهر چهاردانگه

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
چهاردانگه
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

چهاردانگه شهری است در استان تهران ایران و در حد فاصل بزرگراه تهران-ساوه و بزرگراه تهران-قم قرار گرفته‌است.چهاردانگه در بخش چهاردانگه از توابع شهرستان اسلام‌شهر واقع شده. این شهر، مرکز بخش است و بخشداری بخش فوق در آن واقع است. طبق سرشماری سال 1385، تعداد 10,791 خانوار شامل 42,159 نفر در این شهر ساکن بوده اند که از این تعداد 22,003 نفر مرد و 20,156 نفر آنها زن بودند.

قدمت این شهر که پیشتر روستا بوده بسیار کهن است. به خاطر دیواری که دور تا دور این روستا برای دور ماندن از حمله دزدان و حیوانات بود بخش مرکزی به قلعه مشهور بود. قدیمی‌های روستا تا دوره ناصرالدین شاه را به خاطر دارند. این ده به خاطر آب و هوای خنکی که داشت و به خاطر کاریز‌های (قنات) پر آب محلی برای پرورش و رشد درخت‌هایی از جمله سیب گلاب، هلو، شلیل، انجیر، گردو و انار بود.

منطقه چهاردانگه قدمتی بالای 500 سال دارد و در سال‌های اخیر مهاجرت‌های زیادی به آن صورت گرفته‌است. پس از پیگیری‌های مردمی سرانجام در سال 1379 منطقه چهاردانگه با در بر گرفتن روستاهای اطراف خود به شهر چهاردانگه تبدیل شد روستای چهاردانگه در 12 خرداد 1379 خورشیدی به شهر چهاردانگه تبدیل شد. شهرداری آن یک سال بعد در تاریخ 24 مرداد 1380 تأسیس شد.

منطقه چهاردانگه عبارت است از شهرک حسین آباد، شهرک مطهری، بهشتی، چهاردانگه، قدس، گلشهر، گلدسته، ماهشهر و حسن‌آباد لقمانی. در سال 1384 خورشیدی روستاهای پلائین، عباس‌آباد، مرادآباد، ولی‌آباد، جعفرآباد جنگل، دینارآباد از دهستان چهاردانگه بخش چهاردانگه منتزع شده و به دهستان خلازیر بخش مرکزی شهرستان ری پیوستند.


شرکت‌ها و صنایع منطقه چهار دانگه عبارت‌اند از: خودروسازی (ایران‌خودرو دیزل)، شرکت لوله و پروفیل (سدید)، شرکت کیان‌تایر، شرکت لوله و ماشین‌سازی، شرکت بوتان، ماشین آلات، ابزار و محصولات فلزی نساجی و پوشاک، ترابری، انبارداری، تعمیر وسایل نقلیه و عمده‌فروشی، سینجر گاز، رب ستایش، شهرک صنعتی شهر چهاردانگه.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica