روستای سرخه دیزه

همه روستاهای استان کرمانشاه

روستای سرخه دیزه

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
سرخه دیزه
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

سرخه دیزه» از توابع شهرستان دالاهو، در فاصله 25 کیلومتری شهر سرپل ذهاب، 30 کیلومتری کرند غرب و 125 کیلومتری کرمانشاه قرار دارد.

سرخه دیزه نام منطقه‌ای است که یکی از 14 روستای هدف گردشگری استان کرمانشاه با نام روستای سرخه دیزه را دل خود جای داده است. این روستا از شمال به کوه بانه ریزه، از غرب به کوه نوار و از جنوب غرب به کوه گورجو محدود می‏‌شود، ارتفاع روستای سرخه دیزه از سطح دریا 1190 متر است و اقلیمی معتدل و خشک دارد.

آب و هوای سرخه دیزه در بهار و تابستان معتدل و در زمستان‏‌ها سرد و خشک است و با توجه به این‌که در حال حاضر در اواخر فصل تابستان به سر می‌بریم، یقینا آب و هوای مطبوع و دل انگیزی برای گردشگران و سمافرین تابستانی خواهد داشت.

باغداری در این روستا به دلیل اقلیم معتدل، خاک مرغوب و آب فراوان رونق دارد و انواع میوه‏‌ها مانند گردو، بادام و انگور در آن به عمل می‏‌آید، همچنین مراتع سرسبز و حاصلخیز، شرایط مطلوبی را برای فعالیت‏‌های دامداری فراهم کرده و تولید انواع لبنیات مانند شیر، ماست، پنیر و روغن حیوانی را امکان‌‏پذیر ساخته است. بخشی از مردم روستای سرخه دیزه نیز به فعالیت‏‌های خدماتی و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.

 منطقه سرخه دیزه دارای یکی از زیباترین دره‌های استان کرمانشاه است که پوشیده از درختان بلوط، ارجن و ون است که در فصول مختلف سال به ویژه بهار و تابستان از زیبایی فوق العاده‌ای برخوردار است.از آنجایی که سرخه دیزه در میان سردترین (منطقه سرمیل) و گرمترین (منطقه دشت ذهاب) نقاط استان کرمانشاه قرار گرفته، با آب و هوایی مطبوع و دل انگیز یقینا لحظاتی خاطره‌انگیز را برای گردشگران فراهم خواهد کرد.

آداب و رسوم

مردم روستای سرخه دیزه به زبان کردی و با لهجه گورانی سخن می‏‌گویند و مسلمان هستند. درآمد اکثر مردم این روستا از فعالیت‏‌های زراعی، دامداری و باغداری تأمین می‏‌شود و عمده محصولات زراعی روستای سرخه دیزه، گندم، جو و نخود است.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica